Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Biežāk uzdotie jautājumi

Kontakti ar KNAB

26. Marts, 2008.

Atbildes uz jautājumiem par to, kā sniegt informāciju par iespējamiem likumu pārkāpumiem, liecinieku pienākumiem, tiesībām un aizsardzību, par iespēju saņemt konsultāciju

J: Kāda iespēja ierasties klātienē un gūt konsultāciju par interesējošu jautājumu, kurš ir pārāk komplicēts?

 

A: Jūs varat atnākt uz KNAB Ziņojumu centru Brīvības ielā 104 k-2, 1.stāvā (123.kabinets) darbadienās no 8.30 līdz 17.00. Bezmaksas uzticības tālrunis 80002070.

 

J: Vai personai, kas ir liecinieks kriminālprocesā, ko izmeklē KNAB, ir iespējas uzzināt par procesa virzību, un kā tas notiek?

 

A: Kriminālprocesa ietvaros lieciniekam kā kriminālprocesā iesaistītajai personai ir tiesības iepazīties ar krimināllietas reģistru, kurā ieraksta svarīgākos procesuālos lēmumus, amatpersonas, kuras veic konkrētu kriminālprocesu, noziedzīga nodarījuma juridisko kvalifikāciju, krimināllietas virzību utt. (Kriminālprocesa likuma 376.pants). Arī administratīvā procesa ietvaros lieciniekam ir iespējams iepazīties ar administratīvās lietas materiāliem. Lai iepazītos ar kriminālprocesa reģistru, lieciniekam jāiesniedz kriminālprocesa virzītājam iesniegums ar lūgumu iepazīties ar kriminālprocesa reģistru. Administratīvā procesa ietvaros lieciniekam ir jāiesniedz KNAB priekšniekam adresētais motivētais iesniegums ar lūgumu iepazīties ar administratīvās lietas materiāliem. Iesniegums tiks izskatīts likuma „Iesniegumu, sūdzību un priekšlikumu izskatīšanas kārtība valsts un pašvaldību institūcijās” kārtībā. Ja atļauja tiks dota, KNAB amatpersona, kuras pārziņā atrodas konkrēta administratīvā lieta, iepazīstinās liecinieku ar administratīvās lietas materiāliem un virzību.

 

J: Ja manā rīcībā ir informācija par amatpersonas prettiesisku darbību un es uzrakstu ziņojumu KNAB, lai šo informāciju pārbauda - vai pārbaudāmā persona ir tiesīga uzzināt informācijas iesniedzēja personas datus?

 

A: Saskaņā ar KNAB iekšējiem normatīvajiem aktiem, informācijas sniedzēja personīgie dati tiek uzskatīti par konfidenciālu informāciju un netiek izpausti trešajām personām, tai skaitā tām personām, par kurām tiek sniegta informācija. Ja pamatojoties uz iesniegto informāciju un tās pārbaudes rezultātiem tiek ierosināta administratīvā lieta, arī tad ziņotāja personīgie dati netiek izpausti. Kriminālprocesa ietvaros liecinieka datus var uzzināt tikai ar procesa virzītāja atļauju. Liecinieks var lūgt tiesu neizpaust savus personīgos datus, ja viņš to nevēlas, par ko tiesa pieņem attiecīgu lēmumu.

 

J: Ko darīt, ja es zinu, ka valsts iestādē notiek pretlikumīgas darbības, amatpersonas rīkojas interešu konfliktā?

 

A: Ja Jums ir pamatotas aizdomas, ka konkrētas pagasta amatpersonas veic koruptīvas darbības vai rīkojas interešu konflikta situācijā vai citādi pārkāpj likumu, aicinām pēc iespējas pilnīgāku informāciju sniegt KNAB. Atgādinām, ka KNAB kompetencē ietilpst jautājumi, kas saistīti ar korupcijas novēršanu un apkarošanu, t.i. ja notikusi kukuļošana vai valsts amatpersonas ir veikušas citas darbības, kas būtu vērstas uz to, lai, izmantojot dienesta stāvokli, savas pilnvaras vai pārsniedzot tās, iegūtu nepelnītu labumu sev vai citām personām, kā arī interešu konflikta novēršana valsts amatpersonu darbībā. Informāciju var sniegt KNAB Ziņojumu centrā personīgi Brīvības ielā 104 k-2, pa uzticības tālruni 80002070, pa faksu, pa pastu vai pa elektronisko pastu (skat. šeit).