Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Politisko partiju finansēšana

Aicinām neskaidrību vai jautājumu par priekšvēlēšanu aģitāciju gadījumos sazināties ar KNAB pa e-pastu knab@knab.gov.lv vai telefoniski: 67356190 , 67797264, 67797266, 67797265 vai 67797263.


 

KNAB uzsācis septiņus administratīvā pārkāpuma procesus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem

11. Septembris, 2020.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc padziļinātas apstākļu noskaidrošanas uzsāka septiņus administratīvā pārkāpuma procesus par iespējamām prettiesiskām darbībām priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, tostarp Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā un dienu pirms tās.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, kas ilga no š.g. 7. jūlija līdz 29. augustam, KNAB kopumā saņēma vairāk nekā simts dažāda veida signālus par iespējamiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem. KNAB saskatīja nepieciešamību veikt padziļinātu pārbaudi 45 gadījumos, no kuriem gandrīz puse saistīti ar aģitāciju internetā.

Septiņos gadījumos KNAB saredzēja pamatu uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu. Lielākā daļa iespējamo pārkāpumu pieļauti t.s. klusajā periodā – Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā vai dienu pirms tās, kad aģitācija ir aizliegta. Minētie gadījumi saistīti ar apmaksātu priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanu sociālajos tīklos, preses izdevumu ar tajos izvietotu priekšvēlēšanu aģitāciju pieejamību tirdzniecības vietās, kā arī ar lietotnē WhatsApp un elektroniskajā pastā izsūtītiem aicinājumiem balsot.

Trīs gadījumos KNAB pārbaudi izbeidza, jo nekonstatēja pārkāpuma pazīmes. Pašlaik iestāde turpina padziļinātās pārbaudes un pamatotu aizdomu gadījumā lems par jaunu administratīvo pārkāpumu procesu uzsākšanu.

KNAB atgādina, ka lēmums par soda piemērošanu vai administratīvā pārkāpuma procesa izbeigšanu jāpieņem ne ilgāk kā četru mēnešu laikā no administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanas dienas. Par pieļautiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem fiziskām personām var tikt izteikts brīdinājums vai piemērots naudas sods līdz 700 eiro, bet juridiskām personām – piemērots naudas sods līdz 1400 eiro.