Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Koncepcijas

Politisko partiju finansēšanas koncepcija

6. Janvāris, 2009.

Ministru kabineta 2009.gada 6.janvāra sēdē apstiprināta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītās darba grupas izstrādātā Politisko partiju finansēšanas koncepcija, kuras mērķis piedāvāt vairākus risinājumus partiju finansēšanas sistēmas attīstībai Latvijā.

Valdība atbalstījusi koncepcijā piedāvāto trešo risinājuma variantu, kas paredz pilnveidot spēkā esošos normatīvos aktus, piešķirt valsts finansējumu partijām aģitācijai un ikdienas izdevumiem, kā arī noteikt kriminālatbildību, administratīvo atbildību un finansiāla rakstura sankcijas par pretlikumīgu valsts finansējuma izmantošanu.

Pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām (2010.gada novembrī) katru gadu izmaksājamu naudas summu būs tiesīgas saņemt partijas, par kurām Saeimas vēlēšanās ir nobalsojuši vairāk par 2% vēlētāju - proporcionāli balsotāju skaitam – 0,5 latus par katru iegūto balsi. Minēto naudas summu partijas varēs izlietot priekšvēlēšanu aģitācijai un partijas ikdienas uzturēšanas izdevumiem.

Izvērtējot pašreizējo partiju finansēšanas sistēmu Latvijā, darba grupa identificējusi vairākas nozīmīgas problēmas, kas saistītas ar partiju finansēšanu un atbildības piemērošanu par partiju finansēšanas un priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem. Koncepcijā uzsvērts: lai pilnveidotu partiju finansēšanas sistēmu, būtu jāapsver arī iespēja piešķirt partijām daļēju valsts finansējumu, vienlaikus nodrošinot efektīvu tā izlietošanas likumības kontroli.

Koncepcijā piedāvāti kopumā trīs risinājumu varianti. Pirmais variants paredz pašreizējā partiju finansēšanas sistēmā esošo problēmu novēršanu, nepiesaistot valsts finansējumu. Abos pārējos variantos tiek piedāvāts ieviest arī valsts finansējumu politiskajām partijām, vai nu daļēji (60% apmērā) apmaksājot priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanai nepieciešamo raidlaiku, vai piešķirot ikgadēju valsts dotāciju konkrētiem partiju izdevumiem (proporcionāli balsotāju skaitam).

Atbilstoši valdības nolemtajam, atbildīgā institūcija par koncepcijas īstenošanu pēc tās apstiprināšanas būs Tieslietu ministrija, savukārt valsts budžeta līdzekļu piešķiršana koncepcijas īstenošanai plānota sākot ar 2010.gadu.

Koncepcijas projekts Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts 2008.gada 17.aprīlī.

Koncepcija "Politisko partiju finansēšanas koncepcija"

Koncepcijas kopsavilkums

Sabiedriskās apspriešanas rezultāti

Ministru kabineta 2009.gada 15.janvāra rīkojums Nr.14
"Par Politisko partiju finansēšanas koncepciju"