Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

KNAB darbības rezultāti

Krimināllietu izskatīšanas gaita KNAB izmeklētajās krimināllietās, kuras prokuratūra nodevusi tiesai līdz 2010.gadam un kurās nav stājušies spēkā tiesu galīgie nolēmumi

27. Jūlijs, 2012.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk – Birojs) ir sagatavojis apkopojumu par pirmstiesas izmeklēšanas un tiesvedības ilgumu Biroja izmeklētajās krimināllietās, kuras prokuratūra ir nodevusi tiesai līdz 2010.gadam un kurās vēl nav stājušies spēkā tiesu galīgie nolēmumi. No visām Biroja izmeklētajām krimināllietām, kuras prokuratūra nodevusi tiesai līdz 2010.gadam, tiesu galīgie nolēmumi nav stājušies spēkā 25 krimināllietās pret 87 personām.

Pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros norādīts arī laika periods no kriminālprocesa uzsākšanas brīža Birojā līdz tā nosūtīšanai kriminālvajāšanai, kā arī informāciju par laika periodu no kriminālprocesa nosūtīšanas kriminālvajāšanai līdz tā nodošanai tiesai.

Apkopojot informāciju par tiesvedības ilgumu šajās krimināllietās, Birojs ir norādījis laika periodu (kalendārajās dienās) no brīža, kad krimināllieta nodota tiesai līdz tiesas sēdes nozīmēšanas datumam pirmajā, apelācijas vai kasācijas instancē vai līdz sūdzības iesniegšanas datumam.

Birojs norāda, ka pirmstiesas izmeklēšanas un tiesvedības ilgumu būtiski ietekmē krimināllietas sarežģītības pakāpe, tādēļ katras krimināllietas virzību ir rekomendējams izskatīt individuāli.

Lai gūtu vispārēju priekšstatu par virzību krimināllietās, kurās nav stājušies spēkā tiesu galīgie nolēmumi, Birojs secinājis, ka no kopējā šo krimināllietu pirmstiesas izmeklēšanas un tiesvedības ilguma, vidēji 498 kalendārās dienas jeb 26% veido pirmstiesas izmeklēšana (izmeklēšanas iestādē un prokuratūrā kopā), savukārt vidēji 1401 dienas jeb 74% – tiesvedība.

Birojs vērš uzmanību, ka tiesvedības ilgums Biroja izmeklētajās krimināllietās, kuras prokuratūra nodevusi tiesai līdz 2010.gadam un kurās tiesu galīgie nolēmumi vēl arvien nav stājušies spēkā, ir vidēji par 64% ilgāks nekā pirmstiesas izmeklēšanai.

Savukārt krimināllietās, kurās stājušies spēkā tiesu galīgie nolēmumi 2011.gadā un 2012.gada pirmajā pusgadā, tiesvedība vidēji ir par 35% – 38% ilgāka nekā pirmstiesas izmeklēšana.

Apkopojums par krimināllietu izskatīšanas gaitu KNAB izmeklētajās krimināllietās, kuras prokuratūra nodevusi tiesai līdz 2010.gadam un kurās nav stājušies spēkā tiesu galīgie nolēmumi