Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB uzrauga politisko aģitāciju arī sociālajos medijos

8. Februāris, 2018.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), atsaucoties uz publiski izskanējušo informāciju Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” publikācijā “Vēlēšanu kampaņas melnais caurums” (Aija Krūtaine), ka KNAB neuzrauga politisko aģitāciju sociālajos medijos, informē, ka paustais apgalvojums ir nepamatots un faktiskajai situācijai neatbilstošs, un veicina maldīga priekšstata radīšanu sabiedrībā par patieso situāciju.

Piemēram, publiski paustais, ka pēc “Re:Baltica” analīzes partiju pašreklāmas summa internetā pirms 2017. gada pašvaldību vēlēšanām bija ap 117 000 eiro, nav pamatots ar detalizētām norādēm uz informācijas avotiem, no kuriem šādi dati iegūti.

Paskaidrojam, ka KNAB savukārt no pārbaudāmiem un identificējamiem avotiem ir secinājis, ka kopējā priekšvēlēšanu aģitācijai internetā iztērētā summa ir nedaudz vairāk kā 115 000 eiro.

Tātad atšķirība starp “Re:Baltica” datiem un KNAB ir apmēram 2000 eiro, kas nevarētu būt par pamatu secinājumam, ka KNAB nevar izkontrolēt priekšvēlēšanu aģitāciju internetā.

Aicinām iepazīties ar KNAB stratēģijā noteiktajām prioritātēm partiju finansēšanas jomā, īpašu uzmanību pievēršot priekšvēlēšanu aģitācijai internetā, https://www.knab.gov.lv/upload/2018/strategija_2018_2019_apstiprinata.docx  un ar KNAB pārskatu par 2017. gada vēlēšanu deklarāciju pārbaužu rezultātiem https://www.knab.gov.lv/upload/partiju_finanses/2017_pasvaldibu_velesanu_parbauzu_parskats.pdf  (infografika https://www.knab.gov.lv/lv/press/532703-knab_parbaudijis_partiju_izteretos_2_7_miljonus_eiro.html ).

KNAB kā viena no tiesībsargājošām iestādēm saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto nevar atklāt veicamo pārbaužu metodes un paņēmienus, kuras tiek izmantotas iespējamā pārkāpuma identificēšanai un atklāšanai, un tā sankcionēšanai, jo informācijas publiska izpaušana par pārbaužu veikšanas metodiku var būtiski kaitēt sekmīgai pārkāpuma atklāšanai. Papildus tam, šādas publiskotas ziņas var traucēt un kavēt pārbaužu veikšanu un plānoto pasākumu īstenošanu.

KNAB vēlas atgādināt, ka priekšvēlēšanas aģitācijas pārkāpumu identificēšanā KNAB ir ļoti būtiska sadarbība ar sabiedrību, saņemot no tās locekļiem informāciju par iespējamās prettiesiskās aģitācijas faktiem, taču publikācijā minētie apgalvojumi var mazināt sabiedrības uzticēšanos KNAB un tā spējai atklāt pārkāpumus, mazinot vēlmi ziņot par pārkāpumiem.

KNAB apliecina spēju efektīvi identificēt pārkāpumus partiju finansēšanas un priekšvēlēšanu aģitācijas kontroles jomā un aicina sabiedrību kā līdz šim aktīvi iesaistīties un ziņot KNAB par pārkāpumiem.