Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Bijusī VID Kriminālpārvaldes amatpersona deklarācijās nav norādījusi darījumus un amatu ārzonas firmā

1. Oktobris, 2008.

Pēc iepazīšanās ar 2008.gada 26.maijā pieņemto lēmumu par amatpersonas atzīšanu par aizdomās turēto bijušais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas Kriminālpārvaldes direktors 30.septembrī bija ieradies liecību sniegšanai saistībā ar amatpersonas deklarācijās nenorādīto amatu ārzonas firmā un nenorādītajiem darījumiem.

Turpinot pirmstiesas izmeklēšanu saistībā ar bijušā VID Muitas Kriminālpārvaldes direktora darbībām, kriminālprocesā noskaidrots, ka amatpersona laika posmā no 2002. līdz 2007.gadam lietojusi finanšu līdzekļus no kādai ārzonas firmai un vienai fiziskai personai piederošajiem banku kontiem, proti, izmantojot uz amatpersonas vārda izdotās šiem kontiem piesaistītās maksājumu kartes.

VID amatpersona ar maksājumu kartēm veikusi vairākus darījumus, kas pārsniedz 20 minimālās mēneša algas un par kuriem attiecīgo periodu valsts amatpersonas deklarācijās pretēji likuma prasībām nav sniegtas ziņas (kopumā gandrīz 35 000 latu). Pirmstiesas izmeklēšanā ir konstatēti arī daudzi citi ar maksājumu kartēm veiktie darījumi.

KNAB rīcībā esošā informācija dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka VID amatpersona, veicot ārvalstīs darījumus ar maksājumu kartēm un izmantojot naudas līdzekļus no minētajiem banku kontiem, guvusi ienākumus, kas nav norādīti amatpersonas deklarācijās. Tādējādi amatpersona ir sniegusi nepatiesas ziņas par iepriekšējos gados gūtajiem ienākumiem lielā apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir iegūti dokumenti, kas liecina, ka VID amatpersona ir ieņēmusi amatu kādā ārzonas firmā, kuras kontam piesaistīto kompānijas maksājumu karti lietojusi no 2002.gada.

Par šiem faktiem ir informēta VID vadība, nosūtot tai kriminālprocesā pieņemto lēmumu kopijas.

Kā ziņots, kriminālprocesa ietvaros VID amatpersona atzīta par aizdomās turēto Krimināllikuma 326.panta pirmajā daļā un 219.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā.[1]

Aizdomās turētajam piemērots drošības līdzeklis – sūtījuma saņemšanas adreses paziņošana un aizliegums izbraukt no valsts.

-------------------------------------------------------------------------------

[1] 219.pants. Izvairīšanās no deklarācijas iesniegšanas
(1) Par likumā noteiktās ienākumu, īpašuma, darījumu vai citas mantiska rakstura deklarācijas neiesniegšanu pēc tās valsts institūcijas brīdinājuma, kura ir tiesīga pieprasīt šādas deklarācijas iesniegšanu, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

326.pants. Neatļauta piedalīšanās mantiskos darījumos
(1) Par mantiska darījuma veicināšanu vai piedalīšanos tajā, ja to mantkārīgā nolūkā vai citas personiskās ieinteresētības dēļ izdarījusi valsts amatpersona, kurai tas sakarā ar dienesta stāvokli ar likumu aizliegts, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.