Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Saistībā ar kukuļošanu Rīgas domē KNAB ierosina saukt pie kriminālatbildības septiņas personas

15. Oktobris, 2008.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs nosūtījis Ģenerālprokuratūrai 2008. gada 14. februārī uzsāktā kriminālprocesa materiālus par kukuļošanu Rīgas domē (RD), ierosinot saukt pie kriminālatbildības trīs RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas un četras privātpersonas.


Izmeklēšanas ietvaros iegūti pietiekami pierādījumi par četriem gadījumiem, kad laika posmā no 2005. līdz 2008. gada februārim divas Rīgas domes amatpersonas, izmantojot trešo RD amatpersonu kā starpnieku, no vairākiem nekustamo īpašumu projektu attīstītājiem pieprasīja naudu – kukuļus par labvēlīgu lēmuma pieņemšanu saistībā ar plānotajām būvniecības iecerēm Rīgas pilsētā.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka 2005.gadā RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas, saņemot informāciju, ka zemes gabalu īpašnieks vēlas iegūt tiesības veikt apbūvi ar ievērojami lielāku (par paredzēto) stāvu skaitu un intensitāti, pieprasīja kukuli 1 000 000 eiro apmērā, lai nodrošinātu zemes gabala izmantošanas statusa maiņu Rīgā, Rusova ielā. Pierādījumu kopums dod pamatu uzskatīt, ka, izmantojot trešās RD amatpersonas starpniecību, tika saņemta kukuļa daļa skaidrā naudā ne mazāk kā 326 000 eiro apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka citā gadījumā (2007. gadā) RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas, vienojoties ar citām RD amatpersonām, pieprasīja no kāda uzņēmuma intereses pārstāvošas personas un ar starpnieku pa daļām saņēma kukuli 60 000 eiro apmērā par labvēlīga lēmuma pieņemšanu saistībā ar dzīvojamo māju kompleksa būvniecības atbalstīšanu Rīgā, Kuldīgas ielā. Kriminālprocesa materiāli liecina, ka kukulis tālāk nodots līdz šim izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotām RD amatpersonām, kuras bija saistītas ar uzņēmumam labvēlīgu lēmumu pieņemšanu un būvniecības atbalstīšanu Rīgas domē. Savukārt 2007. gada nogalē papildu sākotnēji noteiktajam kukuļa apmēram ar starpnieka palīdzību no uzņēmēja tika pieprasīti vēl 40 000 eiro un no tiem saņemta pieprasītā kukuļa daļa – 20 000 eiro apmērā. Atlikušo naudas summu RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas no uzņēmēja nesaņēma no viņu gribas neatkarīgu iemeslu dēļ, jo viņi tika aizturēti.

Trešajā gadījumā (arī 2007. gadā) RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas, vienojoties ar citām RD amatpersonām, pieprasīja no kāda uzņēmuma pārstāvjiem prettiesisku atlīdzību ne mazāk kā 60 000 eiro apmērā par to, lai Rīgas domē un tās institūcijās tiktu pieņemti būvniecības ieceres attīstītājam labvēlīgi lēmumi būvatļaujas izsniegšanas procesā saistībā ar sekmīgu dzīvojamo māju kompleksa būvniecību Rīgā, Dzirciema ielā. Arī šajā gadījumā kukuļa saņemšana un tālāk nodošana tika uzdota starpniekam. KNAB rīcībā iegūtā informācija liecina, ka pēc laika kopējā maksājamā summa tika paaugstināta līdz 80 000 eiro. No pieprasāmā kukuļa summas 2007. gada vasarā nodota viena daļa 20 000 eiro, bet 2008. gada sākumā nākamā – 45 000 eiro. Sakarā ar to, ka tūlīt pēc naudas saņemšanas starpnieks tika aizturēts, viņam neizdevās kukuli nodot tālāk citām RD amatpersonām.

Ceturtajā gadījumā 2007.gadā par projekta virzītājam labvēlīgu lēmumu pieņemšanu Rīgas domē un tās institūcijās saistībā ar daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kompleksa ieceri Rīgā, Dzelzavas ielā viena no RD Pilsētas attīstības departamenta amatpersonām ar starpnieku pieprasīja no uzņēmuma pārstāvja prettiesisku atlīdzību 30 000 eiro apmērā. Tomēr noteiktā naudas summa starpniekam netika samaksāta.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret trim aizdomās turētajām amatpersonām par starpniecību kukuļošanā, pret divām no tām – arī par kukuļņemšanu.

Savukārt pret četrām personām tiek ierosināts sākt kriminālvajāšanu par kukuļdošanu.

Visām aizdomās turētājām personām KNAB izmeklētājs piemērojis ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus, t.sk. RD amatpersonām piemērots aizliegums ieņemt amatus Rīgas domē un tās struktūrvienībās.