Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Sabiedriskās organizācijas iesaistās korupcijas riska jomu identificēšanā

8. Maijs, 2009.

Š.g. 6.maijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Normunds Vilnītis vairākas sabiedriskās organizācijas un korupcijas pētniekus aicināja piedalīties KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes sēdē.

Lai paplašinātu konsultatīvajā padomē pārstāvēto organizāciju loku, KNAB plāno mainīt noteikumus sabiedrības līdzdalības nodrošināšanai valsts korupcijas novēršanas politikas veidošanā, īstenošanā un sabiedrības izglītošanā, dodot iespēju ieinteresētajām organizācijām piedalīties atsevišķu aktuālu jautājumu izskatīšanā, apspriešanā un rekomendāciju sniegšanā.

Uzsākot diskusiju par korupcijas risku mazināšanas iespējām ar uzņēmējdarbības vides uzraudzību saistītajās jomās, uzaicinātās organizācijas tika aicinātas paust savu viedokli, kādi ir tie administratīvie šķēršļi, kas uzņēmējus, saskaroties ar kontroles un uzraudzības iestādēm, mudina dot kukuļus?

Diskusijas laikā tika identificētas trīs tipiskākās korupcijas riska jomas. Galvenās problēmas joprojām koncentrējas ap valsts un pašvaldību resursu pārdali un apsaimniekošanu un riski pastāv tajās jomās, kur, neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju, joprojām notiek finanšu plūsma: publiskie iepirkumi, rīcība ar valsts un pašvaldības mantu, nekustamo īpašumu iznomāšanu, Eiropas Savienības fondu naudas sadale. Aktualizējas problēmas maksātnespējas administratoru, tiesu izpildītāju darbībā un nepilnības tiesiskās aizsardzības procesā.

Priekšvēlēšanu gaisotnē aktualizējas politiskā līmeņa korupcijas un politikas finansēšana problēmas: nauda, kas ieiet politikā, un veidi, kā tā tiek atpelnīta – caur publiskajiem iepirkumiem, amatiem dažādās valdēs un padomēs.

Kā trešo korupcijas riska jomu konsultatīvās padomes dalībnieki norādīja tās sfēras, kurās iedzīvotājiem ir neizbēgama saskare ar publiskās varas subjektiem: Valsts ieņēmumu dienestu, ceļu policiju, robežsardzi un muitu.

Situācijā, kad arī KNAB optimizē savu darbību, konsultatīvās padomes laikā izskanējusī informācija tiks ņemta vērā KNAB prioritāro darbības virzienu noteikšanā un priekšlikumi izmantoti politikas plānošanas dokumentu izstrādē.

Konsultatīvās padomes sēdē piedalījās Ārvalstu investoru padomes Latvijā, Ētikas padomes, Latvijas darba devēju konfederācijas, Latvijas Juristu biedrības, Latvijas Komercbanku asociācijas, Latvijas Preses izdevēju asociācijas, Latvijas Tirgotāju asociācijas, Sabiedrības par atklātību «Delna», Sabiedriskās politikas centra Providus pārstāvji, kā arī pārstāvji no Autopārvadātāju asociācijas „Latvijas auto”, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas, SIA „IUB.LV”, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas un Publiskās privātās partnerības asociācijas (konsultatīvās padomes sastāvs pieejams KNAB mājas lapā).