Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret diviem ENAP izmeklētājiem par kukuļošanu

5. Februāris, 2014.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Ģenerālprokuratūrai 2013.gada martā uzsāktā kriminālprocesa materiālus par divu Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) izmeklētāju iespējamo kukuļošanu.

Izmeklēšanas gaitā iegūto pierādījumu kopums dod pamatu KNAB izmeklētājam uzskatīt, ka ENAP amatpersonas izmantoja savu dienesta stāvokli un personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās pieprasīja kukuli 20 000 eiro apmērā, un pēc tam pieņēma daļu no iepriekš pieprasītā kukuļa (10 000 eiro apmērā) par labvēlīgu lēmumu pieņemšanu kukuļdevēju interesēs saistībā ar ENAP lietvedībā esošo pārbaudes materiālu. Papildus iepriekš minētajam, viena no ENAP amatpersonām izpauda valsts noslēpumu, savukārt otra pārkāpa sevišķā veidā veicamu operatīvās darbības pasākumiem pielāgotās iekārtas aprites aizliegumu.

KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret abām ENAP amatpersonām par kukuļa lielā apmērā ņemšanas mēģinājumu (Krimināllikuma 15.panta ceturtā daļa un 320.panta trešā daļa), kā arī papildus iepriekš minētajam, vienu personu par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu (KL 237.1pants), bet otru par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu (KL 94. pants).

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.


15.pants. Pabeigts un nepabeigts noziedzīgs nodarījums

(4) Par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība (bezdarbība), kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ.

320.pants. Kukuļņemšana

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

237.1 pants. Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana (likuma redakcijā 01.01.2013.-31.03.2013.)

Par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

94.pants. Valsts noslēpuma apzināta izpaušana

Par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kura bijusi brīdināta par valsts noslēpuma neizpaušanu, turklāt šim nodarījumam nav spiegošanas pazīmju, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divsimt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.