Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības Valsts policijas amatpersonu par kukuļošanu un tās organizēšanu

7. Aprīlis, 2011.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona prokuratūrai 2010.gada septembrī uzsāktā kriminālprocesa materiālus, rosinot saukt pie kriminālatbildības trīs Valsts policijas amatpersonas par kukuļošanu saistībā ar personu atbrīvošanu no administratīvā soda un vienu privātpersonu par kukuļa piesavināšanos un starpniecību kukuļošanā. Tāpat arī pret vienu no amatpersonām KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu par nepatiesu ziņu norādīšanu ikgadējā valsts amatpersonas deklarācijā.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Satiksmes administratīvo pārkāpumu izskatīšanas biroja (SAPIB) inspektors, pretēji dienesta interesēm, 2010.gadā, īsā laika periodā vairākkārtēji atbalstījis personu atbrīvošanu no administratīvā soda par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Izmeklēšanas ietvaros iegūti pietiekami pierādījumi trim ar kukuļošanu saistītu noziedzīgu nodarījumu epizodēm.

Tā pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka SAPIB inspektors organizējis uzsāktas administratīvā pārkāpuma lietas izbeigšanu pret kādu personu par ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu, par ko ar starpnieka palīdzību pieņēmis kukuli vismaz 300 LVL apmērā. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka starpnieks bijis kāda privātpersona, kas piesavinājusies daļu – 250 LVL – no amatpersonai domātā kukuļa.

Citā gadījumā minētā amatpersona kādam autovadītājam pieprasījusi pretlikumīgu atlīdzību 200 LVL apmērā par to, lai tam netiktu piemērots administratīvais sods par braukšanas ātruma pārsniegšanu.

Trešajā gadījumā SAPIB inspektors organizējis kādas personas izvairīšanos no administratīvā soda par braukšanu alkohola reibumā. Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka minētā amatpersona vienojusies par kukuļa – 300 LVL – nodošanu diviem Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Patruļpolicijas pārvaldes Ceļu policijas bataljona jaunākajiem inspektoriem, kuri ar starpnieka palīdzību kukuli pieņēmuši.

Izmeklēšanas laikā papildus noskaidrots, ka minētais SAPIB inspektors, būdams valsts amatpersona, ikgadējās valsts amatpersonas deklarācijās par 2007., 2008. un 2009.gadu norādījis nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā, proti, nav norādījis aizdevumu – 63 300 EUR.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības SAPIB inspektoru par kukuļņemšanu un tās organizēšanu (Krimināllikuma (KL) 320.p.3.d., KL 20.p.2.d.) par kukuļa piesavināšanos (KL 321.p.2.d.), kā arī par nepatiesu ziņu norādīšanu ikgadējā amatpersonas deklarācijā (KL 219.p.2.d.). Savukārt pret Ceļu policijas bataljona jaunākajiem inspektoriem KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu par kukuļņemšanu pēc KL 320.panta pirmās daļas, pret vienu no tiem – arī par noziedzīga nodarījuma atbalstīšanu (KL 20.p.4.d.), bet pret privātpersonu – par starpniecību kukuļošanā (KL 322.p.1.d.) un kukuļa piesavināšanos (KL 321.p.1.d.).

____________________________________________

320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā.

(2) Par kukuļa vai tā piedāvājuma pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku pirms kādas likumīgas vai nelikumīgas darbības izdarīšanas vai neizdarīšanas kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

321.pants. Kukuļa piesavināšanās

(1) Par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(2) Par kukuļa piesavināšanos, ko valsts amatpersona saņēmusi nodošanai citai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par citu valsts amatpersonu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar mantas konfiskāciju.

322.pants. Starpniecība kukuļošanā

(1) Par starpniecību kukuļošanā, tas ir, darbībām, kas izpaužas kā kukuļa vai tā piedāvājuma nodošana no kukuļdevēja kukuļņēmējam, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

20.pants. Līdzdalība

(1) Par līdzdalību uzskatāma apzināta darbība vai bezdarbība, ar kuru persona (līdzdalībnieks) kopīgi ar citu personu (izdarītāju) piedalījusies tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet pati nav bijusi tā tiešā izdarītāja. Noziedzīga nodarījuma līdzdalībnieki ir organizētāji, uzkūdītāji, atbalstītāji.

(2) Par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi.

(3) Par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu.

(4) Par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, noziedzīga nodarījuma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus.

219.pants. Izvairīšanās no deklarācijas iesniegšanas


(1) Par likumā noteiktās ienākumu, īpašuma, darījumu vai citas mantiska rakstura deklarācijas neiesniegšanu pēc tās valsts institūcijas brīdinājuma, kura ir tiesīga pieprasīt šādas deklarācijas iesniegšanu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.