Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB aiztur divas amatpersonas par 80 000 latu kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu

25. Septembris, 2006.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizturējis vienu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) amatpersonu un vienu ministrijas padotībā esošās iestādes vadītāju saistībā ar 80 000 latu kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu.

Saistībā ar kukuļošanas faktu KNAB izmeklētājs uzsācis kriminālprocesu par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas paredzēti Krimināllikuma 320.panta (Kukuļņemšana) trešajā daļā un 322.panta (Starpniecība kukuļošanā) pirmajā daļā.

KNAB rīcībā esošie materiāli liecina, ka IZM valsts sekretāra vietnieks (pašreizējais valsts sekretāra pienākumu izpildītājs) un Rīgas valsts tehnikuma direktors pēc iepriekšējas vienošanās, rūpīgi izplānojot savas darbības un izmantojot starpnieku, pieprasīja no kādas firmas pārstāvja kukuli 80 000 latu apmērā, par to, lai viņi minisitrijas un tehnikuma vārdā parakstītu izlīgumu kādā civillietā.

Pēc noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas visas trīs personas tika aizturētas un ievietotas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. 24.septembrī pieņemti lēmumi IZM valsts sekretāra vietnieku (valsts sekretāra pienākumu izpildītāju) un Rīgas valsts tehnikuma direktoru atzīt par aizdomās turētajiem KL 320.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, proti, par kukuļņemšanu sevišķi pastiprinošos apstākļos. Savukārt starpnieku, Rīgas valsts tehnikuma juristu - 322.panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

KNAB izmeklētājs lūdza diviem aizturētajiem, par kukuļņemšanu aizdomās turētajiem IZM valsts sekretāra vietniekam un Rīgas valsts tehnikuma direktoram piemērot drošības līdzekli - apcietinājumu. Tomēr neskatoties uz to, ka abas amatpersonas tiek turētas aizdomās par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa atteica piemērot apcietinājumu, pamatojot, ka aizdomās turētie neradīšot šķēršļus izmeklēšanai un šāds drošības līdzeklis būtu nesamērīgs.

Patlaban visām trim aizdomās turētajām personām piemērots drošības līdzeklis - aizliegums uz laiku ieņemt valsts ierēdņa amatus.

KNAB priekšnieks A.Loskutovs pauž gandarījumu par vairāku biroja amatpersonu ilgstošu un pašaizliedzīgu darbu, profesionāli nodrošinot pierādījumu vākšanu un nostiprināšanu.

Vienlaicīgi A.Loskutovs izsaka, pateicību sabiedrības pārstāvjiem, kuri, paužot neiecietību pret korupcijas izpausmēm, sniedz KNAB nepieciešamo atbalstu, t.sk. palīdzot konstatēt valsts amatpersonu iespējamās koruptīvās darbības.

______________________________

320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja kukulis pieprasīts, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(3) Par šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās saistītas ar kukuļa izspiešanu vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.

322.pants. Starpniecība kukuļošanā

(1) Par starpniecību kukuļošanā, tas ir, darbībām, kas izpaužas kukuļa nodošanā no kukuļdevēja kukuļņēmējam vai šo personu savešanā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem.