Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina sākt kriminālvajāšanu pret 12 personām saistībā ar kukuļošanu Terehovas robežkontroles punktā

30. Oktobris, 2008.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs nosūtījis prokuratūrai 2007.gada oktobrī uzsāktā kriminālprocesa materiālus par kukuļošanu Terehovas muitas kontrolpunktā, ierosinot par dažādiem koruptīviem noziegumiem saukt pie kriminālatbildības kopumā 12 personas.

Izmeklēšanas ietvaros iegūti pietiekami pierādījumi pret septiņām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Latgales reģionālās iestādes Muitas pārvaldes amatpersonām par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un kukuļu izspiešanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt pret piecām personām tiek rosināts sākt kriminālvajāšanu par kukuļdošanu vai starpniecību kukuļošanā, kā arī dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā.

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka Terehovas muitas kontrolpunkta (MKP) amatpersonas par transportlīdzekļu un kravu nenovirzīšanu kontrolei un tās neveikšanu pieņēmušas materiālas vērtības vai guvušas citādu mantisku labumu sev un saviem ģimenes locekļiem. Izvērtējot kriminālprocesā iegūtās ziņas, konstatēts, ka laika posmā no 2007.gada maija līdz oktobrim muitas amatpersonas bija izveidojušas organizētu personu grupu, kas nodarbojās ar kukuļu ņemšanu un kukuļu izspiešanu saistībā ar kontroles neveikšanu, muitas procedūru noformēšanu un muitas noteikumu pārkāpumu nefiksēšanu.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka muitas amatpersonām ar vairākiem Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem pastāvēja vienošanās, kas paredzēja konkrētu kukuļa apmēru par iepriekš saskaņotām nelikumīgām muitnieku darbībām attiecībā uz šo firmu transportlīdzekļiem un kravām. Kriminālprocesā iegūtās ziņas liecina, ka atlīdzība par amatpersonu darbībām laika posmā no 2007.gada maija līdz oktobrim ir maksāta, iespējams, par vairākiem desmitiem gadījumu dienā (par katru vidēji 100 – 200 ASV dolāru).

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret septiņām VID Latgales reģionālās iestādes Muitas pārvaldes amatpersonām – Austrumlatgales Muitas kontrolpunktu daļas priekšnieka vietnieku, diviem Terehovas MKP muitas maiņas priekšniekiem un četriem vecākajiem muitas uzraugiem – pēc Krimināllikuma 318.panta otrās un 320.panta trešās daļas. Savukārt par kukuļdošanu vai starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti, tiek rosināts saukt pie kriminālatbildības piecas personas, to vidū – vienu bijušo Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes inspektoru un vienu Ludzas rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas inspektoru (pēdējo arī pēc KL 318.panta otrās daļas).

Ņemot vērā kriminālprocesa lielo apjomu, pirmstiesas izmeklēšana tiks turpināta prokurora vadībā.

_____________________________

318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja kukulis pieprasīts, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(3) Par šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās saistītas ar kukuļa izspiešanu vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.