Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Latvija ir jau ieviesusi OECD konvencijas par ārvalstu amatpersonu piekukuļošanas apkarošanu prasības

7. Aprīlis, 2006.

Sakarā ar Eiropas Parlamenta aicinājumu izskatīt iespēju uzņemt Latviju Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD), Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pauž savu atbalstu šai iniciatīvai un informē, ka Latvija jau 2000.gadā ir iesniegusi savu pieteikumu darboties OECD CIME komitejas darba grupā jautājumos par kukuļošanu starptautiskajos biznesa darījumos.

Precizējot publiski izskanējušo pamudinājumu Latvijai aktīvāk iesaistīties OECD rekomendāciju īstenošanā šajā jomā, informējam, ka mūsu valsts ir jau ieviesusi OECD 1997.gada 21.novembra konvencijas "Par ārvalstu amatpersonu kukuļošanas apkarošanu starptautiskajos biznesa darījumos" (Konvencija) prasības un būtu gatava tai pievienoties, ja tiktu saņemts šāds uzaicinājums.

Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvijas likumdošanā tika veikta virkne grozījumu, kas atbilst arī OECD Konvencijas prasībām, piemēram, kriminālatbildības piemērošana par ārvalstu amatpersonu piekukuļošanu. Latvijas normatīvās bāzes pilnveidošanas process turpinājās arī pēc 2004.gada maija, piemēram, no 2005.gada oktobra Krimināllikumā ir paredzēta juridisko personu kriminālatbildība. Līdz ar jaunā Kriminālprocesa likuma spēkā stāšanos 2005.gada oktobrī, ir ieviests regulējums tiesiskās sadarbības jautājumos un sakārtota personu izdošanas kārtība, tajā skaitā par koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem. Līdz ar to OECD Konvencijas ratifikācija Latvijā varētu notikt bez liekas aizkavēšanās, ja šī organizācija būtu gatava mūsu valsti tajā uzņemt.

Diemžēl šobrīd OECD politika paplašināšanās jautājumos ir ļoti konservatīva, jo priekšplānā tiek izvirzīts jautājums par organizācijas iekšējām reformām un smagnējā lēmumu pieņemšanas procesa pārskatīšanu. Atsevišķas valstis uzstāj, ka ir jāizvairās no Eiropas valstu dominēšanas šajā starptautiskajā organizācijā. Latvija, Lietuva un Igaunija, kā arī Slovēnija, Kipra un Malta ir tās Eiropas Savienības valstis, kas vēl nav uzņemtas OECD, tādēļ tieši Eiropas Savienības kopējai nostājai ir nozīmīga loma vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanā pret visām ES dalībvalstīm.