Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret VID amatpersonu par kukuļu pieprasīšanu

8. Maijs, 2015.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai nosūtījis 2013.gadā uzsāktā kriminālprocesa materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai pret vairākām personām par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvaldes (tagadējā − VID Muitas policijas pārvalde) amatpersonu kukuļošanu.

Sākotnēji kriminālprocesa ietvaros par aizdomās turēto kukuļa pieprasīšanā un pieņemšanā atzīta viena VID Muitas kriminālpārvaldes amatpersona, bet otra par kukuļņemšanas atbalstīšanu. Kriminālprocesa materiāli liecina, ka VID amatpersona, iesaistot starpniekus, ir pieprasījusi 4 000 EUR un pieņēmusi kukuli 3 000 EUR apmērā.

Veicot turpmākās izmeklēšanas darbības un iegūstot jaunus pierādījumus, noskaidrots, ka viena no amatpersonām ar divu privātpersonu atbalstu  vēl septiņos gadījumos pieprasīja kukuļus saistībā ar labvēlīga lēmuma pieņemšanu VID Muitas kriminālpārvaldes lietvedībā esošajos kriminālprocesos gan no Latvijas pilsoņiem, gan kaimiņvalstu pilsoņiem, bet tos nav saņēmusi no viņa gribas neatkarīgu iemeslu dēļ. Pieprasīto kukuļu apmērs svārstījās no 1400 EUR līdz 10 000 EUR.

KNAB rīcībā esošie pierādījumi liecina, ka amatpersona informāciju par VID Muitas kriminālpārvaldes lietvedībā  esošajiem kriminālprocesiem nodeva starpniekiem, kuri kriminālprocesā iesaistītajām personām piedāvājuši apmaiņā pret prettiesisku labumu nodrošināt labvēlīga lēmuma pieņemšanu kriminālprocesos.

KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret sešām personām – vienu VID Muitas kriminālpārvaldes amatpersonu par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu (Krimināllikuma (KL) 320.panta trešā daļa) un septiņos gadījumos par kukuļņemšanas mēģinājumu, kukuli pieprasot (KL 15.panta ceturtā daļa un 320.panta trešā daļa). Otru VID Muitas kriminālpārvaldes amatpersonu par kukuļņemšanas atbalstīšanu (KL 20. panta ceturtā daļa un 320.panta trešā daļa). Savukārt divas personas saukt pie kriminālatbildības par kukuļņemšanas atbalstīšanu (KL 20. panta ceturtā daļa. un 320.panta trešā daļa)  un septiņos gadījumos par kukuļņemšanas mēģinājuma atbalstīšanu (KL 15.panta ceturtā daļa un 320.panta trešā daļa) un divas personas par kukuļdošanu (KL 323.panta pirmā daļa).

Kriminālprocesā iesaistītajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.