Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB atgādina: korupcija ietekmē ikvienu

9. Decembris, 2010.

Apvienoto Nāciju Organizācija ir izraudzījusies 9.decembri par Starptautisko pretkorupcijas dienu ar skaidru mērķi – vismaz reizi gadā aicināt iedzīvotājus aizdomāties par korupcijas negatīvo ietekmi uz valsti, tās ekonomiku un indivīdu. Šīs dienas moto „Tavam „nē” ir nozīme!” ikvienam liek aizdomāties par savu lomu korupcijas izskaušanā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki, aktīvi cīnoties pret kukuļošanu, interešu konfliktiem, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, izšķērdēšanu, nelikumīgu politisko partiju finansēšanu un citām publisko pārvaldi apkaunojošām darbībām, no savas pieredzes zina, ka ikviena cilvēka pateiktajam stingrajam „nē” ir nozīme. Vienalga, vai tas ir ierindas Latvijas iedzīvotājs, kas neliekas ne zinis par amatpersonas dotajiem mājieniem kaut ko „sarunāt” vai arī iestādes darbinieks, kam pietiek dūšas noraidīt kukuļa piedāvājumu vai atteikties izpildīt prettiesisku augstākas amatpersonas rīkojumu.

Korupcijas novēršana un apkarošana ir uzdevums, kas nav paveicams dažās dienās, bet kam ir nepieciešami kompleksi ilgtermiņa pasākumi, daudzas iesaistītās puses ar, iespējams, pat pretējām interesēm. Korupcijas izskaušanu sekmē skaidra politiskā griba un līderība, stipras un efektīvas likumības uzraudzības institūcijas, pret korupciju neiecietīga sabiedrība.

Korupcijas novēršanā Latvijā ir izdarīts daudz – ir visaptveroša korupcijas novēršanas un apkarošanas valsts programma, stingri normatīvie akti un dokumentos pausta apņēmība. Mērķtiecīgi tiek turpināts darbs valsts amatpersonu izglītošanā – 2010.gadā KNAB ir organizējis vairāk nekā 90 izglītojošus pasākumus, kopumā aptverot 3 215 personu plašu auditoriju, 2010.gadā būs notikuši divas reizes vairāk semināru nekā pērn.

Veicot funkcijas korupcijas apkarošanā, KNAB 2010.gada pirmajos 11 mēnešos ir uzsācis 30 kriminālprocesus, kas ir par 3 kriminālprocesiem jeb 11% vairāk nekā 2009.gadā. Vienlaikus kriminālvajāšanai šā gada pirmajos 11 mēnešos prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai ir nosūtītas 14 krimināllietas, rosinot saukt pie kriminālatbildības 45 personas. Kopumā savas darbības laikā KNAB prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtījis 166 krimināllietas, rosinot saukt pie kriminālatbildības 375 personas.

Aizdomās par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu 2010.gadā KNAB aizturējis gan kādu prokuroru, gan pašvaldības vadītāju, gan valsts un pašvaldības policijas darbiniekus. Apturēta iespējamu noziedzīgu nodarījumu veikšana publisko iepirkumu jomā lielā valsts kapitālsabiedrībā, invaliditātes kompensāciju iespējama izkrāpšana kādā ministrijā, kukuļņemšana autopārvadājumu kontrolē, darba inspekcijā un citur.

Garais kriminālpārkāpumu uzskaitījums, šķiet, neliecina par korupcijas sērgas izplatības mazināšanos. Tomēr izmeklēto noziedzīgo nodarījumu raksturs liecina, ka savus „melnos darbus” cilvēki mēģina veikt maskēti, izdomājot dažādas shēmas un viltības, tādēļ ir nozīme – katrai norādei vai liecībām, katram atbalstam, ko KNAB sniedz atsaucīgi iedzīvotāji.

Par likuma „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” prasību pārkāpšanu KNAB šā gada pirmajos 11 mēnešos administratīvi sodījis 86 valsts amatpersonas, kopumā uzliekot naudas sodu 5 820 latu apmērā. Šogad 11 mēnešos KNAB administratīvi sodīto valsts amatpersonu skaits jau ir par 28% lielāks nekā 2009.gadā. Tas skaidrojams ar to, ka biežāk tikuši konstatēti pārkāpumi iepirkumu procedūrās un valsts amatpersonu rīcībā ar valsts vai pašvaldību institūciju mantu un finanšu līdzekļiem. Interešu konflikta gadījumu skaits pieauga arī tādēļ, ka 2009.gadā notikušajās pašvaldību vēlēšanās daudzas jaunas personas, kas nepārzināja likuma prasības, ieguva valsts amatpersonu statusu.

Tiesā izskatīto lietu statistika liecina, ka KNAB izmeklētāju pūles vainas pierādīšanā ir attaisnojušās. Kopumā līdz 2010.gada 1.decembrim tiesu spriedums likumīgā kārtā bija stājies spēkā 93 KNAB izmeklētajās krimināllietās pret 144 personām, no kurām 125 personas tika atzītas par vainīgām un notiesātas, 15 personas attaisnotas, savukārt 4 personas atbrīvotas no kriminālatbildības vai pret tām kriminālprocess izbeigts. Statistika par sodītajām personām liecina, ka vidējo statistisko „korumpantu” raksturo šādas iezīmes: tas ir vīrietis, strādā vai dzīvo Rīgā, ir vecumā starp 30 – 50 gadiem, ar vismaz vidējo vai augstāko izglītību, strādā amatā, kas saistīts ar uzraudzību, kontroli un citām personām saistošu lēmumu pieņemšanu, ar vairāku gadu darba pieredzi, vidējs, dažreiz augsts ienākumu līmenis, cilvēks ar ģimeni, var būt kredītsaistības, var tikt labi raksturots no kolēģu puses, var pat nodarboties ar labdarību.

Statistiskie rezultāti brīžiem ir grūti novērtējami, jo vienmēr var vēlēties vēl labāku rezultātu, tomēr tikai vienota institūciju, politisko amatpersonu un iedzīvotāju sadarbība korupcijas izskaušanā var sekmēt efektīva rezultāta sasniegšanu korupcijas novēršanā.

Mūsu katra „nē” ir nozīme!

banner_dec9_2.jpg - 26.73 KB
Kopš 2003.gada 9.decembra, kad parakstīšanai tika nodota Apvienoto Nāciju Organizācijas pretkorupcijas konvencija, šis datums noteikts par Starptautisko pretkorupcijas dienu. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību korupcijas problēmām un veicināt izpratni par dažādām korupcijas formām. Jau vairākus gadus Starptautiskās pretkorupcijas dienas devīze ir "Tavam NĒ ir nozīme!".