Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB paziņo priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu sākotnējās uzskaites rezultātus

16. Septembris, 2011.

15.septembrī, pēdējā dienā pirms aģitācijas materiālu izvietošanas aizlieguma Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav konstatējis, ka priekšvēlēšanu periodā kāda no 13 politiskajām partijām vai to apvienībām, kas iesniegusi savus deputātu kandidātu sarakstus 11.Saeimas vēlēšanām, būtu pārsniegusi likumā noteikto pieļaujamo izdevumu apmēru reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumiem un labdarībai.

Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju, apkopojot 748 politisko partiju, to apvienību un mediju paziņojumus par limitētajiem vēlēšanu kampaņu izdevumiem, divi politiskie spēki ir pietuvojušies atļautajam izdevumu apmēram – attiecīgi 97% un 95%, vēl divas partiju apvienības sasniegušas 79% un 77%, bet viena partija – 65% no atļautā apmēra. Savukārt piecas partijas vai to apvienības minētajiem izdevumiem ir izlietojušas mazāk par 19% no pieļaujamajiem līdzekļiem, bet trīs partijas šādam nolūkam vispār nav tērējušas finanšu resursus.

Nr.
p.k.

Saraksta
nosaukums

Sasniegtais
apmērs (%)

1. VIENOTĪBA
79,54
2. Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
0
3. „Zatlera Reformu partija”
65,30
4.
Kristīgi demokrātiskā savienība
1,11
5.
Šlesera Reformu partija LPP/LC
94,85
6.
Politisko partiju apvienība „Saskaņas Centrs”
77,53
7.
„PCTVL-Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”
11,72
8.            
Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”             
18,59
9.
„Par prezidentālu republiku”
0,57
10.
„Pēdējā partija”
0
11.
Zaļo un Zemnieku savienība
97,40
12.
„Tautas kontrole”
2,65
13.
Partija „Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”
0

 

Jau ziņots, ka pērn notikušajā vēlēšanu kampaņā četri politiskie spēki bija sasnieguši vairāk nekā 50% no pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēra, bet pārējie deviņi – mazāk par 15%.

11.Saeimas priekšvēlēšanu perioda noslēgumā būtiski palielinājies ar politiskajām partijām un to apvienībām nesaistīto personu skaits, kuras savā vārdā veic priekšvēlēšanu aģitāciju – KNAB ir saņēmis informāciju par 41 šādu personu, tomēr, salīdzinot ar 2010.gadā notikušo vēlēšanu kampaņu, to skaits ir samazinājies – pērn šādu personu bija 85. Pārbaužu ietvaros KNAB atsevišķi vērtē šo personu veiktās aģitācijas iespējamo saistību ar partiju kampaņām. Saskaņā ar likumu šādos gadījumos aģitācijas izdevumi tiek pieskaitīti attiecīgās partijas tēriņiem.

Vienā gadījumā KNAB ir informējis kādu ar partijām nesaistītu personu, ka tās plānotie priekšvēlēšanu izdevumi pārsniedz likumā noteikto pieļaujamo apmēru, kā rezultātā aģitācija netika veikta par summu, kas pārsniegtu atļauto apmēru. Citā gadījumā KNAB pieņēma lēmumu aizliegt ar partijām nesaistītai personai izvietot turpmāk plānoto priekšvēlēšanu aģitāciju, jo tā bija jau pārsniegusi pieļaujamo izdevumu apmēru.

KNAB atgādina, ka šodien un vēlēšanu dienā, 17.septembrī ir aizliegta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana radio, televīzijā, publiskās vietās, preses izdevumos un internetā, kā arī to izplatīšana un izvietošana publiski pieejamās vietās valsts un pašvaldību iestādēs, kapitālsabiedrībās, kurās vairāk nekā 50 procenti kapitāla daļu (akciju) pieder valstij vai pašvaldībai. Par konstatētajiem pārkāpumiem, kā arī iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem iedzīvotāji aicināti informēt policiju. Savukārt KNAB var sniegt informāciju par iespējamajiem slēptās aģitācijas gadījumiem. Patlaban KNAB ir saņēmis 56 iesniegumus par iespējamiem pārkāpumiem aģitācijas veikšanā, bet pērn – 112. Jāatzīmē, ka šogad, salīdzinot ar 2010.gada vēlēšanām, priekšvēlēšanu aģitācijas periods ir divas reizes īsāks.

Ja politiskajām partijām, to apvienībām vai ar tām nesaistītajai personai noteiktā pieļaujamā priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegumu KNAB konstatēs pēc priekšvēlēšanu aģitācijas perioda beigām, tad KNAB priekšniekam ir pienākums uzdot attiecīgajai partijai vai personai 30 dienu laikā ieskaitīt valsts budžetā finanšu līdzekļus tajā apmērā, kas atbilst pārsniegtajam priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēram.

Vienlaikus KNAB vērš uzmanību, ka saskaņā ar likumu par visiem ar vēlēšanu kampaņu saistītajiem izdevumiem politiskajām partijām un to apvienībām ir jāiesniedz vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācija 30 dienu laikā pēc Saeimas vēlēšanām.

Saskaņā ar likumā noteikto kārtību publiskot informāciju par atklātajiem pārkāpumiem un pieņemtajiem lēmumiem KNAB ir tiesīgs pēc visu partiju iesniegto vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaužu pabeigšanas.

Ar partiju iesniegtajām deklarācijām var iepazīties KNAB mājas lapas sadaļā "Partiju deklarācijas".