Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB iepazīstas ar Francijas pieredzi korupcijas apkarošanā un partiju finansēšanā

7. Jūnijs, 2007.

Divu dienu vizītē šonedēļ Latvijā ieradās divi eksperti no Francijas, lai iepazīstinātu ar savas valsts pieredzi korupcijas apkarošanas jautājumos, kā arī priekšvēlēšanu kampaņu un partiju finansēšanā.

Francijā gadu desmitiem ir nostiprinājies efektīvs politisko partiju finansēšanas un priekšvēlēšanu aģitācijas tiesiskais regulējums.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk - Birojs) darbinieki tika iepazīstināti ar priekšvēlēšanu kampaņu un politisko partiju finansēšanas kontroles mehānismu Francijā. Francijā politisko partiju priekšvēlēšanu izdevumus daļēji finansē no valsts budžeta, kā arī tiek piešķirts valsts finansējums politiskajām partijām, kuru kandidāti ieguvuši vismaz 1% balsu vismaz 50 vēlēšanu apgabalos, kā arī papildus 44 000 eiro par katru ievēlēto deputātu.

Francijā atļauti fizisko personu ziedojumi politiskajām partijām kopumā līdz 7500 eiro viena gada laikā. Savukārt ziedotājiem ir tiesības saņemt ienākumu nodokļa atlaidi 66% apmērā no ziedotās summas. Partiju grāmatvedību atskaites kontrolē un lēmumu par valsts finansējuma piešķiršanu pieņem Vēlēšanu kampaņu un politisko partiju finansēšanas kontroles nacionālā komisija.

Priekšvēlēšanu kampaņu laikā televīzijā un radio Francijā visiem kandidātiem ir noteikts ļoti strikts vienlīdzības princips izteikšanās un ētera laika izmantošanā. Arī Francijā, tāpat kā Latvijā ir aizliegti juridisko personu ziedojumi politiskajām partijām un vēlēšanu kampaņām.

Trešo personu iniciēts atbalsts politiskajai partijai vai kādam atsevišķam kandidātam plašsaziņas līdzekļos vai ar citiem līdzekļiem tiek uzskatīts kā ziedojums attiecīgajai politiskajai partijai vai kandidātam un tas jāiekļauj grāmatvedības atskaitē - parasti kā pakalpojums partijai vai vēlēšanu kandidātam, aprēķinot tā vērtību un izvērtējot tā atbilstību likumā noteiktajam fiziskās personas ziedojuma apmēram. Ja tas ir juridiskās personas ziedojums, tas tiek uzskatīts par pretlikumīgu. Savukārt aģitācija pret kādu kandidātu var tikt atzīta par vārda brīvības izpausmes formu.

Francijas eksperti iepazīstināja arī ar vēlētām amatpersonām noteiktajiem amatu savienošanas un cita veida ierobežojumiem, kā arī amatpersonu iesniedzamajām ienākumu deklarācijām.

Biroja pārstāvji tika informēti par Francijas Centrālās korupcijas apkarošanas brigādes izveides vēsturi, struktūru, funkcijām un pilnvarām. Pieredzes apmaiņa ļāva izprast institucionālo sistēmu korupcijas apkarošanas jomā Francijā, kā arī iepazīties ar koruptīvo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas specifiku, tajā skaitā kādas operatīvās darbības var veikt šādu noziedzīgo nodarījumu atklāšanā un kādas procesuālās darbības tiek veiktas to izmeklēšanas laikā. Lai palielinātu prokuratūras darba efektivitāti, nesen Francijā ieviestas specializētās prokuratūras, kas ļauj prokuroriem specializēties sarežģītu finanšu noziegumu izmeklēšanā, tai skaitā saistībā ar korupciju.

Pieredzes apmaiņas pasākumu Biroja darbiniekiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem no 4. līdz 5.jūnijam rīkoja KNAB sadarbībā ar Francijas vēstniecību Latvijā. Tās vadīja Francijas Centrālās korupcijas apkarošanas brigādes priekšnieka vietnieks Žans-Luks Deza (Jean-Luc Deza) un Francijas Vēlēšanu kampaņu un politisko partiju finansēšanas kontroles nacionālās komisijas (CNCCFP) Juridiskās nodaļas pārstāve Barbara Žuāna (Barbara Jouan).