Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz saukt pie kriminālatbildības zvērinātu tiesu izpildītāju

29. Novembris, 2007.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk - KNAB) izmeklētājs nosūtījis prokuratūrai 2007.gada februārī uzsāktā kriminālprocesa materiālus kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Rīgas apgabaltiesas zvērinātu tiesu izpildītāju (turpmāk - tiesu izpildītāja) par dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas mēģinājumu.

Pierādījumu kopums dod pamatu uzskatīt, ka tiesu izpildītāja veikusi pretlikumīgas darbības pret kādu parādnieku, rīkojot viņam piederošā dzīvokļa izsoli un radot viņam būtisku kaitējumu.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka 2003.gada janvārī tiesu izpildītāja uzsāka parāda piedziņu no kādas personas pretēji likumā noteiktajām prasībām. Veicot ekspertīzi, pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika secināts, ka izpildu darbību uzsākšanai nepieciešamais parāda piedzinēja rakstveida pieteikums ir viltojums - ierakstus un parakstu viņa vārdā bija izpildījusi tiesu izpildītājas sekretāre.

Kriminālprocesa ietvaros noskaidrots, ka tiesu izpildītāja veikusi pretlikumīgas darbības arī pēc tam, kad parādnieks bija pilnībā nomaksājis tiesas noteikto parāda summu un piedzinējs iesniedzis viņai attiecīgu lūgumu pārtraukt parāda piedziņu. Likums aizliedz tiesu izpildītājai veikt izpildu darbības par labu sev, proti, ar sprieduma izpildi viņai radušos izdevumu segšanai vērst piedziņu uz parādniekam piederošo dzīvokli. Lai gan tiesu izpildītājai nebija pamata turpināt šādas darbības, 2005.gada maijā parādniekam adresētajā vēstulē viņa norādījusi, ka gadījumā, ja netiks izpildīts viņas rīkojums par sprieduma izpildes izdevumu nomaksāšanu, tiks rīkota parādniekam piederošā dzīvokļa izsole.

Pēc diviem mēnešiem minētā izsole notikusi - dzīvoklis tika pārdots un zvērināta tiesu izpildītāja iesniedza Rīgas apgabaltiesā pieteikumu par īpašuma tiesību nostiprināšanu. Tomēr 2006.gadā Rīgas apgabaltiesa pieņēma lēmumu atzīt par spēkā neesošu minēto izsoli, tādējādi no tiesu izpildītājas gribas neatkarīgu iemeslu dēļ noziedzīgs nodarījums netika izdarīts līdz galam.

Uzskatot, ka savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina aizdomās turēto tiesu izpildītāju saukt pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 318.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma pazīmēm, piemērojot 15.panta otro daļu.[1][1] 318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.