Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Diskutēs par lobēšanas tiesiskā regulējuma nepieciešamību

26. Septembris, 2005.

Otrdien, 27.septembrī Saeimas Sarkanajā zālē pulksten 14 notiks publiska diskusija par lobēšanas tiesiskā regulējuma nepieciešamību un tā ieviešanu Latvijā.

Vai Latvijā pastāv korupcijas riski lobēšanas procesā? Vai Latvijā nepieciešams lobēšanas tiesiskais regulējums? - par šādiem jautājumiem piedalīties diskusijā ir aicināti Saeimas un citu valsts institūciju pārstāvji, kā arī KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes dalībnieki. Diskusijas ievadā eksperts no Beļģijas Kristiāns de Fulē (Christian D. de Fouloy) sniegs informāciju par lobēšanu politikas procesā, lobēšanas tiesiskā regulējuma ieviešanu un tā piemērošanas problēmām.

Pēc būtības lobēšana ir indivīdu vai organizāciju mēģinājums ietekmēt valsts vai pašvaldības politikas procesu. Ja tā ir veiksmīga, tās rezultātā, tiek pieņemti lobijam izdevīgi lēmumi. Daudzās valstīs ar lobēšanu nodarbojas organizācijas, kas finansē politisko partiju priekšvēlēšanu kampaņas. Tas dod oponentiem pamatu uzskatīt, ka lobēšana ir saistāma ar korupciju.

Lai arī Latvijā lobēšana ir tikpat izplatīta parādība kā citās pasaules valstīs, šī procesa tiesiskajam regulējumam likumdevējs līdz šim nav pievērsies.

Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas valsts programmā ietvertajiem uzdevumiem darba grupa KNAB vadībā izstrādā koncepcijas projektu lobēšanas tiesiskā regulējuma pilnveidošanai.

Diskusija tiek organizēta Pasaules bankas projekta "Korupcijas apkarošanā iesaistīto institūciju stiprināšana" ietvaros.

Kristiāns de Fulē ir Eiropas parlamenta akreditētās lobētāju (vai lobistu) asociācijas prezidents ar ilggadēju pieredzi privātu uzņēmumu interešu aizstāvēšanā valdībā. K. de Fulē ir līdzdarbojies portāla izveidošanā, kas Eiropas Savienības mērogā sniedz informāciju par lobēšanas jautājumiem (http://www.eulobby.net), paralēli viņš sniedz arī konsultācijas kā eksperts šajā portālā un Eiropas universitātēs lasa lekcijas par lobēšanu un sabiedriskām attiecībām.