Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Personu ienākumu deklarēšana mazinātu pretlikumīgu līdzekļu legalizēšanas iespējas

28. Janvāris, 2005.

Pretlikumīgā veidā iegūtu līdzekļu legalizācijas iespēju novēršana Latvijā ievērojami uzlabotos, nodrošinot fizisko personu ienākumu gūšanas un mantiskā stāvokļa efektīvu kontroli.

Šobrīd VID nav ziņu par visiem privātpersonu rīcībā esošajiem finanšu resursiem (uzkrājumiem, visiem faktiskajiem ienākumiem). Pieprasot izskaidrot ienākumu izcelsmi, iegādājoties, piemēram, nekustamos īpašumus, dārgus transportlīdzekļus vai dibinot uzņēmumus, cilvēki norāda nepārbaudāmus avotus. To apstiprina arī KNAB pārbaužu ietvaros konstatētā tendence, ka valsts amatpersonas savu īpašumu mēdz reģistrēt uz savu radinieku vai citu personu vārda, vai deklarē lielus skaidrās naudas uzkrājumus, ko nav iespējams pārbaudīt.

Lai mazinātu ar pretlikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju saistītās problēmas Latvijā, nepieciešams ieviest iedzīvotāju ienākumu un mantiskā stāvokļa deklarēšanu, kas pastāv gandrīz visās pasaules valstīs un kas ir vienīgais veids kā nodrošināt pilnvērtīgu kontroli, uzskata KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks. Šai sistēmai ir jābūt ērtai, prasot iedzīvotājiem sniegt tikai to informāciju, kas nav valsts institūciju rīcībā.

A.Vilka vadītā darba grupa iesniegusi Valsts sekretāru sanāksmē koncepciju par fizisko personu ienākumu gūšanas kontroles pilnveidošanu, kuras mērķis liegt negodprātīgām personām iespēju ļaunprātīgi nemaksāt nodokļus un legalizēt pretlikumīgā veidā, tai skaitā korupcijas ceļā iegūtus līdzekļus. Ar šo problēmu savā darbības laikā saskāries arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kuram uzticēta valsts amatpersonu darbības kontrole.

Koncepcija paredz paplašināt to personu loku, kurām noteikts pienākums deklarēt ienākumus un mantisko stāvokli, kā arī deklarācijā iekļaujamās informācijas apjomu. Tādējādi tiks palielināta arī valsts institūciju darba efektivitāte, noskaidrojot personu patiesos ienākumus, atzīst A.Vilks. Turklāt ieviešot personu pienākumu pierādīt savu finanšu līdzekļu legālo izcelsmi, Latvija apliecinātu, ka savu ekonomisko pamatu būvē uz likumīgiem pamatiem.