Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB aizturējis Naturalizācijas pārvaldes amatpersonu par kukuļņemšanu

13. Oktobris, 2005.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 11. oktobrī par kukuļņemšanu aizturējis Naturalizācijas pārvaldes (NP) Valmieras nodaļas Limbažu filiāles amatpersonu, savukārt par starpniecību kukuļošanā un kukuļa daļas piesavināšanos - kādu privātpersonu.

Ilgstoša operatīvo pasākumu kompleksa rezultātā iegūta informācija par pretlikumīgu darbību veikšanu, lai nodrošinātu personai G. labvēlīga lēmuma pieņemšanu viņa zināšanu pārbaudē saistībā ar Latvijas pilsonības iegūšanu naturalizācijas kārtībā.

Pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka NP amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, nodrošināja sekmīgu pārbaudījumu kārtošanu personai G., kurai nav nepieciešamo priekšzināšanu, saņemot par to prettiesisku atlīdzību.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka starpnieks piedāvāja personai G. par atlīdzību 1 100 eiro nokārtot naturalizācijas eksāmenu bez attiecīgām priekšzināšanām ārpus kārtas NP Valmieras nodaļas Limbažu filiālē. Pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka viņš veica starpnieka funkcijas kukuļa nodošanā NP amatpersonai, kā arī piesavinājās daļu no amatpersonai paredzētā kukuļa.

Abas personas aizturētas tūlīt pēc noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 264. pantu un ievietotas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.

Ņemot vērā, ka pierādījumu kopums dod pamatu pieņēmumam, ka izmeklējamos noziedzīgos nodarījumus izdarījušas konkrētās personas, KNAB izmeklētājs pieņēmis lēmumu NP amatpersonu atzīt par aizdomās turēto Krimināllikuma 320. panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet starpnieku - 321. panta pirmajā daļā un 322. panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā.[1][1] 320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

322.pants. Starpniecība kukuļošanā

(1) Par starpniecību kukuļošanā, tas ir, darbībām, kas izpaužas kukuļa nodošanā no kukuļdevēja kukuļņēmējam vai šo personu savešanā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem.

321.pants. Kukuļa piesavināšanās

(1) Par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.