Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB kopā ar KP uzsāk ciešāku sadarbību karteļu un korupcijas novēršanā un apkarošanā

20. Janvāris, 2014.

Lai efektīvāk izmantotu abu iestāžu resursus, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Konkurences padome (KP) vienojušies par aktīvu sadarbību, veicot kopīgas pārbaudes pārkāpumu identificēšanai un pierādījumu iegūšanai, kā arī organizējot kopīgus informatīvus pasākumus.

Publiskie iepirkumi ir joma, kurā līdz šim bieži ir atklāti korupcijas gadījumi no iepirkumu rīkotāju puses, kā arī aizliegtas karteļa vienošanās starp iepirkumu pretendentiem. KNAB un KP pieredze liecina, ka nereti šie pārkāpumi ir savstarpēji saistīti un iepirkumu rīkotāji ar savām darbībām veicina vai vismaz neaizkavē pretendentu vienošanās.

Lai efektīvi izmantotu abu iestāžu resursus, KNAB un KP vienojušās par ciešāku sadarbību, gan veicot prevencijas pasākumus, gan izmeklējot pārkāpumus, kas saistīti ar publisko iepirkumu organizētāju un pretendentu darbībām. Paredzēts, ka KNAB un KP amatpersonas, izmantojot savas speciālās zināšanas un darba iemaņas noteiktā jomā, sniegs savstarpēju atbalstu, veicot kopīgas pārbaudes pārkāpumu identificēšanai un pierādījumu iegūšanai. Tāpat paredzēts organizēt kopīgus informatīvus pasākumus valsts un pašvaldību iepirkumu rīkotājiem.

KNAB informē, ka publiskajiem iepirkumiem raksturīgs augsts korupcijas risks, tāpēc ir būtiski nodrošināt, lai iepirkumu organizētāji izprastu aizliegumu būtību un spētu veidot godīgus un objektīvus iepirkumus. Darbā ar pretendentu piedāvājumiem tieši iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt pazīmes, kas liecina par iespējamu aizliegtu karteļa vienošanos starp uzņēmumiem, un informēt par to KP, tā neļaujot pretlikumīgi paaugstināt iepirkuma izmaksas. KNAB uzsver, ka nereti nepietiek vien ar efektīvu ārējo kontroli un tiesībsargājošo institūciju darbu, bet nepieciešama arī aktīva uzņēmēju iesaistīšanās cīņā pret korupciju.