Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB uzsāk kriminālprocesu par noziedzīgām darbībām saistībā ar tiesību iegūšanu uz publisko iepirkumu

17. Maijs, 2012.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2012.gada 24.aprīlī uzsācis kriminālprocesu par kāda uzņēmēja un VID amatpersonas iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar komercuzņēmuma piedalīšanos Daugavpils pilsētas domes un Daugavpils novada domes rīkotajos publiskajos iepirkumos.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka laikaposmā no 2010.gada janvāra līdz 2012.gada februārim komercuzņēmums, piedaloties pašvaldību rīkotajos iepirkumos un neskatoties uz nodokļu parādu esamību, kā likumā noteikto obligāto apliecinājumu par nodokļu parāda neesamību iesniedzis pasūtītājam viltotas VID izziņas vai nepatiesas ziņas saturošas VID izziņas.

Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka kopumā divu gadu garumā komercuzņēmums ir iesniedzis, visticamāk, viltotus vai nepatiesas ziņas saturošus dokumentus un uzvarējis 14 publiskajos iepirkumos, iegūstot tiesības veikt liela apjoma būvdarbus – par kopējo summu gandrīz 2,5 miljonu latu apmērā.

Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu pasūtītājam ir pienākums izslēgt pretendentu no turpmākās dalības iepirkuma procedūrā un neizskatīt pretendenta piedāvājumu, ja tam ir nodokļu parādi.

Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi ir pietiekami, lai KNAB izmeklētājs š.g. 16.maijā atzītu uzņēmēju par aizdomās turēto pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā, dokumentu viltošanā un to izmantošanā, kā arī valsts amatpersonas uzkūdīšanā veikt dienesta viltojumu (Krimināllikuma 196.panta otrā daļa, 275.panta otrā daļa, 327.pants un 20.panta trešā daļa), bet VID amatpersonu 14.maijā – dienesta pilnvaru pārsniegšanā un dienesta viltojumā (KL 317.panta pirmā daļa un 327.panta otrā daļa).

Abām aizdomās turētajām personām ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā valsts amatpersonai aizliegums pildīt savus amata pienākumus.

_______________________

196.pants. Pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana

(1) Par uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas atbildīga darbinieka, tas ir, personas, kurai uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) vai organizācijā ir tiesības pieņemt lēmumus, kas saistoši citām personām, vai tiesības rīkoties ar uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas mantu vai finanšu līdzekļiem, kā arī uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) vai organizācijas pilnvarotas tādas pašas personas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības), organizācijas vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām.

275.pants. Dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošana

(1) Par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

317.pants. Dienesta pilnvaru pārsniegšana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu vai uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

327.pants. Dienesta viltojums

(1) Par dokumenta viltošanu vai par apzinātu viltota dokumenta izsniegšanu vai izmantošanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, —
soda ar arestu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.