Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Astoņi politiskie spēki iztērējuši vismaz pusi no limitētajiem aģitācijas izdevumiem

20. Maijs, 2013.

Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apkopoto informāciju desmit dienas līdz priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegumam atsevišķām politiskajām partijām un to apvienībām palielinājies limitēto izdevumu apjoms.

Līdz 20.maijam viena politisko partiju apvienība ir sasniegusi 89% un viena politiskā partija 84% no likumā pieļaujamo izdevumu apmēra visu veidu reklāmas izvietošanai, labdarības pasākumu finansēšanai un sponsorēšanai. Divi politiskie spēki ir sasnieguši 75% un četras politiskās partijas 67% no atļautā apmēra. Minētajiem aģitācijas izdevumiem vairāk nekā 10% ir izlietojuši vēl 19 politiskie spēki.

Sakarā ar veikto priekšvēlēšanu aģitāciju pēdējo desmit dienu laikā ir pieaudzis ar partijām un to apvienībām nesaistīto personu skaits – no 25 līdz 30. Piecas no tām ir izlietojušas vairāk nekā 2 900 latu no 3 000 latiem, ko tā dēvētās trešās personas drīkst izlietot politiskās reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumu izmantošanai, labdarībai un sponsorēšanai. Taču KNAB vēl atsevišķi vērtēs šo personu veiktās aģitācijas saistību ar partiju kampaņām. Saskaņā ar likumu šādos gadījumos aģitācijas izdevumi tiek pieskaitīti attiecīgās partijas tēriņiem.

Līdz 20.maijam KNAB ir apkopojis jau vairāk nekā 1 170 paziņojumus par noslēgtajiem līgumiem vai tajos veiktajām izmaiņām saistībā ar priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu televīzijā, radio, preses izdevumos, internetā, telpās un publiskajās vietās, pasta pakalpojumu izmantošanu, kā arī labdarības pasākumu finansēšanu un sponsorēšanu.

Likums nosaka, ja priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā KNAB konstatē, ka partija vai to apvienība, kā arī ar tām nesaistīta persona ir veikusi aģitāciju par summu, kas pārsniedz tām noteikto pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēru, KNAB priekšnieks pieņem lēmumu par aizliegumu veikt turpmāko priekšvēlēšanu aģitāciju par maksu. Kopš 2009.gada, kad spēkā stājās minētā likuma norma, KNAB nav bijis nepieciešams realizēt ar likumu piešķirtās tiesības apturēt kādas politiskās partijas vai to apvienības maksas priekšvēlēšanu aģitāciju.

KNAB aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem, t.sk. slēptās aģitācijas un administratīvo resursu izmantošanas gadījumiem saistībā ar partiju veiktajām vēlēšanu kampaņām.

Informāciju KNAB var sniegt:
•    personīgi darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17.00 (Rīgā, Brīvības ielā 104, korpuss 2),
•    pa uzticības tālruni 8000 2070,
•    pa faksu 67 33 11 50,
•    pa pastu (Brīvības iela 104 k-2, Rīga, LV-1001),
•    pa elektronisko pastu (knab@knab.gov.lv).