Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret Ieslodzījuma vietu pārvaldes inspektoru

6. Februāris, 2012.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Zemgales tiesas apgabala prokuratūrai 2011.gada maijā uzsāktā kriminālprocesa materiālus, rosinot saukt pie kriminālatbildības Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) inspektoru saistībā ar Jelgavas cietuma amatpersonas kukuļošanu.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka IeVP drošības daļas vecākais inspektors piedāvāja un nodeva 160 latu kukuli Jelgavas cietuma amatpersonai par darbību veikšanu kāda apcietinātā interesēs, proti, cietuma administratīvās komisijas sēdē tai bija jāatbalsta lēmums par notiesātā pirmstermiņa atbrīvošanu.

Lai atklātu kukuļdošanas faktu un iegūtu pierādījumus, KNAB veica operatīvās un izmeklēšanas darbības, sadarbojoties ar IeVP un Jelgavas cietuma administrāciju.

Sākotnēji kriminālprocesa ietvaros par aizdomās turēto kukuļdošanā tika atzīta IeVP amatpersona, bet, veicot turpmākās izmeklēšanas darbības un iegūstot jaunus pierādījumus, tika noskaidrots patiesais kukuļdevējs – kāda privātpersona.
Uzskatot, ka iegūto pierādījumu kopums ir pietiekams, KNAB izmeklētājs IeVP drošības daļas vecāko inspektoru atzinis par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma (KL) 322.panta otrās daļas par starpniecību kukuļošanā, ko izdarījusi valsts amatpersona, bet privātpersonu – pēc KL 323.panta par kukuļdošanu.

Tāpat pirmstiesas izmeklēšanā papildus tika gūti pierādījumi, lai IeVP amatpersonu atzītu par aizdomās turēto pēc KL 219.panta otrās daļas par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā. Aizpildot valsts amatpersonas deklarāciju par 2010.gadu, IeVP inspektors nebija sniedzis patiesas ziņas par veiktajiem darījumiem.

Aizdomās turētajai IeVP amatpersonai piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – policijas uzraudzība, aizliegums izbraukt no valsts un tuvoties noteiktām personām, kā arī aizliegums pildīt amata pienākumus Ieslodzījuma vietu pārvaldē un tās struktūrvienībās.

______________________

322.pants. Starpniecība kukuļošanā

(1) Par starpniecību kukuļošanā, tas ir, darbībām, kas izpaužas kā kukuļa vai tā piedāvājuma nodošana no kukuļdevēja kukuļņēmējam, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi valsts amatpersona, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

219.pants. Izvairīšanās no deklarācijas iesniegšanas

(1) Par likumā noteiktās ienākumu, īpašuma, darījumu vai citas mantiska rakstura deklarācijas neiesniegšanu pēc tās valsts institūcijas brīdinājuma, kura ir tiesīga pieprasīt šādas deklarācijas iesniegšanu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.