Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rīko publisku diskusiju par iekšējās kontroles nepieciešamību valsts institūcijās

30. Septembris, 2009.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) organizē publisku diskusiju "Iekšējā kontrole - izmaksu samazināšana nevis jauni izdevumi".

Ņemot vērā, ka pašlaik sabiedrības un publiskās pārvaldes dienas kārtībā ir jautājumi par administratīvā sloga un uzraudzības funkciju samazināšanu, KNAB aicina diskutēt par to, kā nepaaugstināt administratīvās korupcijas riskus, realizējot efektīvu iekšējo kontroli taupības režīmā.

Realizējot valsts amatpersonu darbības kontroli un pārkāpumu izmeklēšanu, KNAB ir konstatējis gadījumus, kad institūciju vadītāji vai nu paši negodprātīgi izmantojuši savas pilnvaras, vai arī nav darījuši visu iespējamo, lai novērstu korupcijas riskus institūcijā, kas palīdzētu samazināt arī valsts resursu izšķērdēšanu.

2009.gada pavasarī KNAB veiktais novērtējums un institūciju aptauja liecina, ka vadītājiem trūkst izpratnes un informācijas par korupcijas riskiem, to cēloņiem un mazināšanu, kā arī par pretkorupcijas pasākumu plānu nepieciešamību un iekšējās kontroles vietu efektīvā institūcijas vadībā. Turklāt, neskatoties uz salīdzinoši nepilnīgajām amatpersonu zināšanām un izpratni par pretkorupcijas jautājumiem, 51% institūciju nav izmantojušas iespēju apmācīt amatpersonas pretkorupcijas jautājumos.

30.septembra diskusijā piedalīsies institūciju vadītāji un par iekšējo kontroli atbildīgās amatpersonas no Valsts kancelejas, Valsts policijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Ceļu satiksmes drošības direkcijas, kā arī auditorkompāniju un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

Diskusijas mērķis ir apspriest labās prakses piemērus un rast risinājumus, kas palīdz līdzsvarot administratīvā sloga samazināšanu, vienlaikus saglabājot kontroles un uzraudzības iespējas. Pasākumu atklās KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis, par iekšējās kontroles nodrošināšanas problēmām institūcijās informēs Valsts kancelejas direktore Gunta Veismane. KNAB Korupcijas novēršanas nodaļas vadītājas vietniece Sandra Šimkus sniegs ieskatu aktuālākajos un bīstamākajos korupcijas riskos, savukārt "Sabiedrības par atklātību – Delna" pētniece Līga Stafecka iepazīstinās ar secinājumiem un priekšlikumiem par korupcijas risku mazināšanu Rīgas pašvaldībā.

Valsts institūciju vadītāji, iekšējās kontroles speciālisti un eksperti tiks aicināti rast atbildes uz jautājumiem – kā ekonomiskās krīzes un resursu samazināšanas situācijā sabalansēt iekšējās kontroles izmaksas un ieguvumus, vai ir nepieciešams iekšējās kontroles normatīvais regulējums apstākļos, kad brīvprātīgā sistēma nedarbojas, kas iedarbojas efektīvāk – bailes no iespējamā soda vai sakārtota kontroles vide? Tiks apspriestas konkrētas situācijas, kad administratīvā sloga samazināšana paaugstina korupcijas riskus.

Diskusijas ietvaros tiks aktualizēti Korupcijas novēršanas un apkarošanas programmā 2009.–2013.gadam iekļautie uzdevumi, kas iestādēm jāveic iekšējās kontroles kontekstā, kā arī tiks prezentēti KNAB sagatavotie informatīvie materiāli – vadlīnijas par iekšējās kontroles standartiem un pretkorupcijas pasākumu plāna izstrādi.

Publiskā diskusija notiks šā gada 30.septembrī no plkst. 14:00 līdz 16:00, Rīgas Juridiskās augstskolas Senāta zālē (ieeja no Strēlnieku ielas 4a).

Diskusijas darba kārtība