Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina saukt pie kriminālatbildības divas tiesneses par kukuļņemšanu un trīs personas par kukuļdošanu

2. Janvāris, 2007.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs nosūtījis Ģenerālprokuratūrai 2006.gada 10.oktobrī uzsākto divu kriminālprocesu materiālus, ierosinot saukt pie kriminālatbildības divas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneses par kukuļņemšanu un vēl trīs personas - par kukuļdošanu.

Viena kriminālprocesa ietvaros iegūtie pierādījumi dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka viena no tiesnesēm, izmantojot savu dienesta stāvokli, ir vairākkārt apzināti prettiesiski pieņēmusi materiālas vērtības un mantiska rakstura labumus par labvēlīgu lēmumu pieņemšanu kukuļdevēju interesēs.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka 2006.gada septembra sākumā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnese no zvērinātas tiesu izpildītājas pieņēmusi dokumentu mapi - pieteikumu par prasības nodrošinājumu pirms prasības celšanas, kā arī aploksni ar naudu. Trīs dienas vēlāk tiesnese izskatīja minēto pieteikumu un pieņēma iesniedzējam labvēlīgu lēmumu, apmierinot šo pieteikumu.

Savukārt 2006.gada septembra vidū tiesnese no kādas privātpersonas pieņēmusi dokumentu mapi - pieteikumu par prasības nodrošināšanu, kā arī dāvanu kartes. Dienu vēlāk tiesnese izskatīja pieteikumu un pieņēma iesniedzējam labvēlīgu lēmumu.

Trešajā kukuļošanas gadījumā - 2006.gada septembra vidū tiesnese no zvērinātas tiesu izpildītājas saņēmusi divus pieteikumus, bet nākamajā dienā - pieņēmusi aploksni ar naudu. Izskatot šos pieteikumus, tiesnese nolēma tos apmierināt, tādējādi nodrošinot labvēlīgu lēmumu pieņemšanu kukuļdevēja interesēs.

KNAB rīcībā esošie pierādījumi liecina, ka 2006.gada oktobrī kāds vīrietis Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā iesniedzis vairākus pieteikumus par izpildu raksta izsniegšanu, kā arī tiesnesei viņas darba kabinetā nodevis kukuli. Tajā pašā dienā minētais vīrietis nodeva kukuli arī otrai tiesnesei.

2006.gada 10.oktobrī sevišķi smaga nozieguma izdarīšanas laikā, proti, uzreiz pēc kukuļa saņemšanas abas tiesneses tika aizturētas. Izskatot KNAB iesniegtos materiālus, Latvijas Republikas ģenerālprokurors Jānis Maizītis saskaņā ar likumu "Par tiesu varu" par kukuļošanas faktiem ierosināja divus kriminālprocesus, atsevišķi par katras tiesneses, iespējams, noziedzīgām darbībām.

2006.gada 10.novembrī KNAB izmeklētājs abām Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesēm grozīja drošības līdzekļus, nosakot tām aizliegumu tuvoties noteiktām personām un noteiktai vietai, kā arī aizliegumu izbraukt no valsts. Trīs aizdomās par kukuļdošanu turētajām personām arī piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs nodevis Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļai abu kriminālprocesu materiālus un ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret abām aizdomās turētajām tiesnesēm par sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, proti, kukuļņemšanu pēc Krimināllikuma 320.panta trešās daļas, pret aizdomās turēto zvērinātu tiesu izpildītāju - par kukuļdošanu pastiprinošos apstākļos pēc 323.panta otrās daļas, pret abām par kukuļdošanu aizdomās turētajām privātpersonām - pēc 323.panta pirmās daļas.[1][1] 320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja kukulis pieprasīts, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(3) Par šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās saistītas ar kukuļa izspiešanu vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.

323.pants. Kukuļdošana

(1) Par kukuļdošanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu nodošanu vai piedāvāšanu, ja piedāvājums pieņemts, personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi valsts amatpersona, vai arī ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.