Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB vēršas pie Saeimas deputātiem, aicinot uzņemties atbildību par likumprojekta par grozījumiem KNAB likumā tālāku virzību

26. Februāris, 2015.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdz Saeimas deputātus izmantot Latvijas Republikas Satversmē 65.pantā un Saeimas kārtības ruļļa 79.pantā noteiktās tiesības un pieciem deputātiem iesniegt likumprojektu "Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā" Saeimai.

KNAB uzskata, ka šobrīd acīmredzami tiek kavēta likumprojekta virzība, tādējādi joprojām nerisinot jautājumus par KNAB darbības tiesiskā regulējuma nepilnībām.

Saskaņā ar Ministru prezidenta 2014. gada 17. janvāra rīkojuma Nr. 12 "Par darba grupu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma regulējuma pilnveidošanai" Valsts kanceleja 2014.gada 15.septembrī iesniedza Ministru prezidentei darba grupas izstrādāto likumprojektu "Grozījumi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā" (turpmāk – Likumprojekts) (http://www.mk.gov.lv/sites/default/files/editor/mklik_140914_knablik_groz.pdf) un tā anotāciju (http://www.mk.gov.lv/sites/default/files/editor/mkanot_130914_knablik_groz.pdf).

Darba grupa, virzot minēto likumprojektu, vienlaikus pavadrakstā izskaidroja grozījumu mērķi un pamatojumu, norādot, ka likumprojekts vērsts uz KNAB funkcionālās neatkarības stiprināšanu: http://www.mk.gov.lv/sites/default/files/editor/dienesta_zinojums.pdf.

Darba grupas, kuru vadīja Valsts kancelejas direktore E.Dreimane,  sastāvā darbojās pārstāvji no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk – KNAB), Ģenerālprokuratūras, Augstākās tiesas, Tieslietu ministrijas, Finanšu ministrijas un Valsts kancelejas (turpmāk - VK). Darba grupā piedalījās arī Delna pārstāvis Gundars Jankovs, kā arī darba grupas piedāvātie risinājumi tika diskutēti arī ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Korupcijas novēršanas apakškomisijas pārstāvi un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvi.

2014.gada 2.oktobrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Sabiedriskā konsultatīvs padome, kuras sastāvā ir pārstāvji no Sabiedrības par atklātību „Delna”, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Juristu biedrības, Sabiedriskās politikas centra „Providus”, Latvijas komercbanku asociācijas, Latvijas Preses izdevēju asociācijas, Latvijas Tirgotāju asociācijas un Ētikas padome pārstāvji, konceptuāli atbalstīja Likumprojekta tālāku virzību, izņemot jautājumu par KNAB priekšnieka vietnieku vērtēšanu saistīto komisiju izveidi.

Arī publiskajā diskusijā š.g. 23.janvārī, kuru organizēja Valsts kanceleja sadarbībā ar sabiedrību par atklātību „Delna” un biedrību „Providus”, atbilstoši Ministru prezidentes uzdevumam, augsta līmeņa eksperti un amatpersonas no valsts pārvaldes, tiesībsargājošām iestādēm, NVO, kā arī ārvalstīm diskusijā par KNAB institucionālo attīstību atzinīgi novērtēja Valsts kancelejas vadītās darba grupas izstrādātos priekšlikumus. Informācija par diskusiju pieejama: http://www.mk.gov.lv/lv/aktualitates/atbalsta-valsts-kancelejas-priekslikumus-knab-nedalamibai-un-neatkaribas-stiprinasanai.

Darba grupas izstrādātos priekšlikumus minētā likuma grozījumiem š.g.10.februārī skatīja un atzinīgi novērtēja  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē. Sēdes vadītājs A.Loskutovs, noslēdzot sēdi, informēja, ka vērsīsies pie Ministru prezidentes ar lūgumu pasteidzināt šā likumprojekta virzību.

Papildus KNAB informē, ka pirmajā Eiropas pretkorupcijas ziņojumā (publicēts 2014.gada 3.februārī) EK ierosina turpināt KNAB sekmīgo darbu, nostiprinot tā neatkarību un aizsargājot to no iespējamās politiskās iejaukšanās.
Savukārt GRECO 66. plenārsēdē (2014.gada decembris) uzsvēra, ka GRECO ceturtās novērtēšanas kārtas ietvaros,  konkrēta rekomendācija, lai stiprinātu KNAB neatkarību un tas varētu pildīt savas funkcijas neatkarīgā un objektīvā manierē,   tikusi sniegta Latvijai,– GRECO izvērtēs šī ieteikuma izpildi savā nākamajā plenārsēdē (GRECO 67, Martā, 2015).

KNAB vēstule 12. Saeimas deputātiem