Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB atgādina par ierobežojumiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā

4. Septembris, 2014.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atgādina, ka ar 2014.gada 4.septembri ir aizliegta apmaksāta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana televīzijā. Minētā ierobežojuma kontroli veic Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.2 pantā noteikto atbildību, par minētā ierobežojumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām līdz 350 euro, bet juridiskajām personām — līdz 1400 euro.

Vienlaikus KNAB atgādina, ka ar šodienu (04.09.2014) ir aizliegta:
1) valsts un atvasinātu publisku personu institūciju un kapitālsabiedrību, kurās valstij vai atvasinātām publiskām personām pieder kapitāla daļas (akcijas), kā arī kapitālsabiedrību, kurās vienas vai vairāku valsts vai atvasinātu publisku personu kapitālsabiedrībām piederošās daļas (akcijas) atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus, reklamēšana par samaksu, ja attiecīgā reklāma ir saturiski saistīta ar deputāta kandidāta, politiskās partijas, politisko partiju apvienības, kā arī politiskās partijas vai politisko partiju apvienības pārvaldes institūciju izvirzīto kandidātu Ministru prezidenta vai ministra amatam vai ar politisko partiju vai politisko partiju apvienību saistītas personas atspoguļojumu vai šāda kandidāta vai personas darbības atspoguļojumu. Šāda reklāma tiks uzskatīta par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai.
2) preses izdevumos, ko izdod valsts vai atvasinātu publisku personu institūcijas vai kapitālsabiedrības, kurās valstij vai atvasinātām publiskām personām pieder kapitāla daļas (akcijas), kā arī kapitālsabiedrības, kurās vienas vai vairāku valsts vai atvasinātu publisku personu kapitālsabiedrībām piederošās daļas (akcijas) atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus, aizliegts ievietot intervijas ar deputātu kandidātiem vai politiskās partijas, politisko partiju apvienības pārvaldes institūciju izvirzītajiem kandidātiem Ministru prezidenta vai ministra amatam, kā arī ievietot tādus rakstus, kuros norādīts, ka tajos pieminētā persona ir deputāta kandidāts vai politiskās partijas, politisko partiju apvienības pārvaldes institūciju izvirzītais Ministru prezidenta vai ministra amata kandidāts.

Minēto ierobežojumu kontroli veic KNAB. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.2 pantā noteikto atbildību, par minētā ierobežojumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām līdz 700 euro. Finanšu līdzekļi un manta, kas prettiesiski izlietota, pārkāpjot Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktos administratīvo resursu izmantošanas ierobežojumus priekšvēlēšanu aģitācijā, ir piekritīga valstij, prezumējot to, ka, pārkāpjot valsts noteiktos ierobežojumus administratīvo resursu izmantošanā, amatpersona vai darbinieks ir nodarījis valsts pārvaldības kārtībai tādu kaitējumu, kas novērtējams mantiskā izteiksmē un atbilst aizliegtā veidā izlietoto finanšu līdzekļu vai mantas apmēram.

Visa informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumiem un partiju finanšu normām atrodama KNAB mājas lapā, sadaļā „Partiju finanses”.

Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma piemērošanas vadlīnijas atbilstoši KNAB kompetencei pieejamas šeit.

KNAB aicina iedzīvotājus gadījumos, kad tiek pamanītas pazīmes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas mērķiem (piemēram, autotransporta vai cita tehniskā aprīkojuma izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijas organizēšanai vai izplatīšanai un tml.), vērsties KNAB, zvanot pa bezmaksas tālruni 8000 20 70 vai rakstot uz e-pastu knab@knab.gov.lv.