Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB izvērtēs partiju priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņus

4. Oktobris, 2010.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) turpina partiju un to apvienību ar priekšvēlēšanu aģitāciju saistīto izdevumu izvērtēšanu un atbilstību likuma prasībām.

Pārbaudes laikā KNAB izvērtēs partiju iesniegtās vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas, kuras politiskajiem spēkiem jāiesniedz līdz 1.novembrim un kurās jānorāda visi ieņēmumi un izdevumi, kas radušies priekšvēlēšanu periodā no 5.jūnija līdz 2.oktobrim.

KNAB pieprasīs un izvērtēs partiju iesniegtos grāmatvedības attaisnojuma dokumentus, veiks darījumu salīdzināšanu, pieprasot informāciju no iesaistītajām personām, salīdzinās partiju iesniegtos datus ar KNAB rīcībā esošo informāciju un saņemtajām sūdzībām, kā arī veiks citas darbības, lai izvērtētu partiju vai to apvienību priekšvēlēšanu aģitācijai tērēto līdzekļu apmēru un atbilstību likuma prasībām.

Informāciju par pārbaudēs konstatēto un par atklātajiem pārkāpumiem, kā arī par veiktajiem pasākumiem to novēršanai KNAB sniegs pēc visu pārbaužu rezultātu apkopošanas sešu mēnešu laikā pēc partiju deklarāciju saņemšanas, t.i., ne vēlāk kā līdz 2011.gada maijam.

Saistībā ar politisko partiju un to apvienību priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir saņēmis kopumā 83 iesniegumus, no tiem 19 lūgumus skaidrot likumdošanas normas attiecībā uz priekšvēlēšanu aģitāciju, 64 sūdzības par iespējamajiem priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem. Vairāk kā puse no saņemtajām sūdzībām – 30 ir par slēpto aģitāciju, t.i. aģitāciju, par kuru ir saņemta samaksa un apmaksātājs pretēji likuma noteikumiem nav norādīts.

Patlaban ir izskatīti 24 iesniegumi – uz 15 lūgumiem ir sniegti skaidrojumi par priekšvēlēšanu aģitācijas tiesisko regulējumu un izvērtēti deviņi iesniegumi par iespējamajiem priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem.

Jau informēts, ka KNAB nav konstatējis, ka kāda partija vai to apvienība priekšvēlēšanu periodā būtu pārsniegusi likumā noteikto pieļaujamo izdevumu apmēru visu veidu reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumiem, labdarības pasākumu finansēšanai un sponsorēšanai. Līdz ar to KNAB nav bijis nepieciešams realizēt ar likumu piešķirtās tiesības apturēt maksas priekšvēlēšanu aģitāciju.

Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju, apkopojot vairāk kā 1 290 paziņojumus par limitētajiem vēlēšanu kampaņu izdevumiem, KNAB ir secinājis, ka viens politiskais spēks iztērējis 96%, viena partija - 95%, vēl divas partijas sasniegušas 79% un 56% no likumā noteiktā priekšvēlēšanu izdevumu apmēra. Pārējie deviņi politiskie spēki ir iztērējuši mazāk par 16% no pieļaujamajiem finanšu resursiem.

Salīdzinot šogad notiekošo vēlēšanu kampaņu ar 2009.gadā partiju īstenotajām aģitācijas kampaņām, KNAB informē, ka 60% no pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēra bija sasnieguši septiņi no 17 politiskajiem spēkiem, kuri bija iesnieguši deputātu kandidātu sarakstus Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām, bet vairāk nekā 16% no pieļaujamajiem finanšu resursiem kopumā bija iztērējuši 10 politiskie spēki.

Priekšvēlēšanu periodā KNAB ir saņēmis informāciju par 88 tā dēvēto trešo personu veikto aģitāciju un pārbaužu ietvaros atsevišķi vērtē šo personu veiktās aģitācijas saistību ar partiju kampaņām. Ja šāda saistība tiks atklāta, saskaņā ar likumu aģitācijas izdevumi tiks pieskaitīti attiecīgās partijas tēriņiem.