Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Pretkorupcijas dienā KNAB rīko publisku diskusiju par būtiskiem Krimināllikuma grozījumiem

7. Decembris, 2009.

Atzīmējot Starptautisko pretkorupcijas dienu, šā gada 9.decembrī KNAB rīko publisku diskusiju "Grozījumi Krimināllikumā – jauni ieroči cīņai pret kukuļošanu".

Diskusijas mērķis – informēt sabiedrību par Saeimas 19.novembra sēdē pieņemtajiem grozījumiem Krimināllikuma (KL) pantos, kas nosaka atbildību par koruptīviem nodarījumiem gan publiskajā, gan privātajā sektorā.

Diskusijas laikā KNAB kopīgi ar krimināltiesību ekspertiem skaidros KL grozījumu būtību attiecībā uz valsts amatpersonām, publisko pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, ārstiem un skolotājiem), uzņēmējiem un iedzīvotājiem. Tāpat KNAB un citu tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji apspriedīs problēmas kukuļošanas gadījumu izmeklēšanā, kā arī jaunpieņemto KL grozījumu nozīmi koruptīvo nodarījumu efektīvākā apkarošanā.

Atbilstoši starptautiskajām rekomendācijām Krimināllikumā ir pilnveidotas krimināltiesību normas un sodu politika attiecībā uz vairākiem koruptīviem nodarījumiem – precizētas un saskaņotas normas, par līdzīgiem nodarījumiem vienādotas sankcijas un tās diferencētas atbilstoši noziedzīgā nodarījuma smagumam.

Būtiskākās izmaiņas Krimināllikumā saistībā ar koruptīviem nodarījumiem:

  • kriminālatbildība par kukuļdošanu privātajā sektorā (komerciālo uzpirkšanu) turpmāk ir paredzēta, neatkarīgi no tā, kam labums piedāvāts vai nodots – uzņēmuma atbildīgam vai kādā citā amatā strādājošam darbiniekam, lai viņš izdarītu vai neizdarītu kādu darbību jebkuras personas interesēs, izmantojot savas pilnvaras;
  • kriminālatbildība par labumu, to piedāvājuma prettiesisku pieņemšanu turpmāk ir paredzēta privātā uzņēmumā jebkurā amatā strādājošam darbiniekam, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem, kuri nav valsts amatpersonas, arī tajos gadījumos, kad labums nav pieprasīts;
  • atbildība par koruptīvām darbībām gan publiskajā, gan privātajā sektorā tiek paredzēta, neatkarīgi no tā, vai darbības izdarītas vai neizdarītas labuma (kukuļa) devēja, piedāvātāja vai jebkuras citas personas interesēs, un vai šie piedāvātie vai pieņemtie labumi domāti pašam saņēmējam vai jebkurai citai personai.

Diskusijā aicināti piedalīties krimināltiesību eksperti un pētnieki, augstskolu mācībspēki, Saeimas, Tieslietu ministrijas, Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras un Valsts policijas pārstāvji, kā arī zvērināti advokāti, nevalstisko organizāciju, medicīnas un izglītības darbinieku un uzņēmēju pārstāvji.

Diskusija notiks 9.decembrī no plkst. 14:00 līdz 16:30 Rīgas Juridiskās augstskolas Senāta zālē (ieeja no Strēlnieku ielas 4a).

Diskusijas darba kārtība

Grozījumi Krimināllikumā (spēkā ar 23.12.2009.)