Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB informē par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ievērošanu

22. Septembris, 2010.

Apkopojot partiju un mediju sniegto informāciju, Korupcijas un novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav konstatējis, ka 10 dienas pirms Saeimas vēlēšanām kāda partija, to apvienība vai ar tām nesaistīta persona būtu pārsniegusi likumā noteikto pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēru konkrētiem vēlēšanu kampaņas izdevumiem.

Saskaņā ar KNAB rīcībā esošo informāciju, apkopojot vairāk nekā 820 paziņojumus par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu televīzijā, radio, preses izdevumos, internetā, telpās un publiskajās vietās, pasta pakalpojumu izmantošanu, kā arī labdarības pasākumu finansēšanu un sponsorēšanu, birojs ir secinājis, ka līdz šim vairāk nekā pusi no atļautā apmēra ir iztērējuši trīs politiskie spēki: viens ir sasniedzis 80%, vēl divi – 70%. Pārējie desmit politiskie spēki šiem konkrētajiem izdevumiem ir iztērējuši mazāk par 50% no pieļaujamajiem finanšu resursiem.

Tāpat birojs nav konstatējis, ka kāda ar partijām un to apvienībām nesaistīta persona līdz šim būtu pārsniegusi tai noteikto priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumu – 2 700 latu. Priekšvēlēšanu periodā KNAB ir saņēmis informāciju par vairāk nekā 40 tā dēvēto trešo personu veikto aģitāciju, taču KNAB vēl atsevišķi vērtēs šo personu veiktās aģitācijas saistību ar partiju kampaņām. Saskaņā ar likumu šādos gadījumos aģitācijas izdevumi tiek pieskaitīti attiecīgās partijas tēriņiem.

Salīdzinot ar iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, no partiju pārstāvju puses ir palielinājies iesniegumu skaits par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem. Tāpat palielinājies to pārbaužu skaits, ko KNAB veic saistībā ar iespējamajiem slēptās aģitācijas gadījumiem, proti, aģitāciju, par kuru ir saņemta samaksa un apmaksātājs pretēji likuma noteikumiem nav norādīts.

Likums nosaka, ja priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs konstatē, ka partija vai to apvienība, kā arī ar tām nesaistīta persona ir veikusi aģitāciju par summu, kas pārsniedz tām noteikto pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēru, biroja priekšnieks pieņem lēmumu par aizliegumu veikt turpmāko priekšvēlēšanu aģitāciju par maksu.

KNAB aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem, t.sk. slēptās aģitācijas gadījumiem saistībā ar partiju veiktajām vēlēšanu kampaņām gan Latvijas reģionos, gan ārvalstīs.

Informāciju birojam var sniegt:

  • personīgi darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17.00 (Rīgā, Brīvības ielā 104, korpuss 2, 123.kabinets),
  • pa uzticības tālruni 8000 2070,
  • pa faksu 67 33 11 50,
  • pa pastu (Brīvības iela 104 k-2, Rīga, LV-1001),
  • pa elektronisko pastu (knab@knab.gov.lv).