Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Apspriež korupcijas novēršanas pasākumus veselības aprūpē

13. Decembris, 2004.

KNAB priekšnieks Aleksejs Loskutovs 13.decembrī tikās ar veselības ministru Gundaru Bērziņu un vienojās par darba grupas izveidi, lai noteiktu juridisko atbildību par koruptīvām darbībām publisko pakalpojumu sniegšanas jomā, t.sk. veselības aprūpē.

Lai novērstu korupciju veselības aprūpē, viens no Korupcijas novēršanas un apkarošanas valsts programmas uzdevumiem paredz gan administratīvo, gan kriminālatbildību par nelikumīgu mantisku labumu pieprasīšanu un saņemšanu publisko pakalpojumu sniegšanā arī tām personām, kas neatbilst valsts amatpersonas statusam.

Veikto pārbaužu ietvaros KNAB visbiežāk ir saskāries ar divu veidu korupcijas izpausmēm veselības aprūpē: dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, rīkojoties ar valsts budžeta līdzekļiem - piemēram, iepirkumu procesā, medikamentu iekļaušanā kompensējamo zāļu sarakstā, ārstniecības iestāžu rīcībā esošo resursu izmantošanā, kā arī neoficiālu maksājumu pieprasīšana (izspiešana) un pieņemšana par medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

Lai risinātu šīs problēmas, ir nepieciešams nodrošināt stingrāku veselības aprūpes darbinieku rīcības kontroli, ieviešot gan iekšējos, gan ārējos kontroles pasākumus. Tikšanās laikā tika apspriestas iespējas kā veselības aprūpes nozarē efektīvāk nodrošināt valsts un pašvaldības mantas izlietošanas likumību, lai novērstu tās izmantošanu personiska labuma gūšanai, komercdarbībai utt. Vienlaikus nepieciešams pilnveidot iekšējās kontroles pasākumus, lai nodrošinātu valsts līdzekļu lietderīgu un efektīvu izlietošanu ārstniecības iestādēs, veicot iepirkumus, kā arī darījumus ar to īpašumā esošajiem nekustamajiem īpašumiem.