Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rīko preses konferenci par ANO Starptautisko pretkorupcijas dienu

8. Decembris, 2005.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) piektdien, 9.decembrī, Starptautiskajā pretkorupcijas dienā, plkst. 11:00 RJA Senāta zālē (Alberta ielā 13) rīko preses konferenci, lai sniegtu pārskatu par pretkorupcijas aktivitātēm Latvijā.

Kopš 2003.gada 9.decembra, kad tika nodota parakstīšanai Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Pretkorupcijas konvencija, šis datums noteikts par Starptautisko pretkorupcijas dienu. Šā gada 14. decembrī konvencija stājas spēkā, jo to ir ratificējušas jau vairāk nekā 30 valstis. 1.decembrī ir stājies spēkā Saeimas pieņemtais likums par Latvijas pievienošanos ANO Pretkorupcijas konvencijai.

Šī gada ANO pretkorupcijas kampaņas devīze ir "Tu vari apturēt korupciju" un tās mērķis ir radīt izpratni sabiedrībā par dažādām korupcijas formām un uzsvērt to, ka katrs no mums personīgi var dot ieguldījumu šīs negodīgās prakses izskaušanā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir aicinājis aktīvi rīkoties un informēt sabiedrību par iespējām ziņot par koruptīviem gadījumiem, izsūtot informatīvos materiālus aptuveni 130 valsts un pašvaldību institūcijām. KNAB ir lūdzis novietot publiskā vietā plakātus un bukletus, tādā veidā demonstrējot savu negatīvo attieksmi pret korupciju un pārliecību, ka šajās institūcijās korupcija nav iespējama un tiek atbalstīta vēlme cīnīties ar tās postošo ietekmi Latvijā.

 

Starptautiskā pretkorupcijas diena

9. decembris, 2005

Šī gada ANO pretkorupcijas kampaņas devīze ir "Tu vari apturēt korupciju". Kampaņas mērķis ir radīt izpratni sabiedrībā par dažādām korupcijas formām un to, cik daudzveidīga un cik plaši izplatīta tā var būt, kā arī uzsvērt to, ka katrs no mums personīgi var dot ieguldījumu šīs negodīgās prakses izskaušanā.

Runājot par kukuļošanu vai apmaiņu ar labumiem, sarunvalodā mēdz lietot dažādus teicienus, piemēram, "roka roku mazgā", "ja nesmērēsi, tad nebrauksi", tādējādi apliecinot korupcijas izplatību.

Tā ir korupcija, kad vecāki maksā skolotājiem nelegālus maksājumus, lai bērni varētu iegūt izglītību, pacienti maksā papildus, lai saņemtu pienācīgu veselības aprūpi, iedzīvotāji dāvina dāvanas vai dod naudu valsts amatpersonām, lai paātrinātu procedūras, šoferi piekukuļo ceļu policistus, lai izvairītos no soda naudas. Tas, kas daudziem var likties tikai vienkārša ikdienas iespēja nokārtot lietas, patiesībā ir noziegums.

Katru gadu visā pasaulē vairāk nekā 1 triljons dolāru tiek samaksāts kukuļos, padarot bagātākas korumpētās personas un ievelkot parādos nākošās paaudzes. Ikviena koruptīva rīcība veicina iestigšanu nabadzībā, kavē attīstību un atgaina investorus.

Tomēr korupciju nevar mērīt tikai ekonomiskās kategorijās. Kur vien parādās korupcija, tiek nodarīts kaitējums sabiedrībai kopumā un cieš katrs indivīds personīgi. Korupcija novājina un padara neefektīvu tiesu varu un politisko sistēmu, kam būtu jādarbojas visas sabiedrības interesēs, bet faktiski tiek ignorēta likumība un cilvēki tiek piespiesti klusēt. Rezultātā iedzīvotāju uzticība valdībai, valsts amatpersonām un pārvaldes institūcijām izgaist bez pēdām.

Lai apturētu korupciju, katram ir noteikta loma: valdībām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai. 2005.gada pretkorupcijas kampaņa aicina katru personīgi atteikties no iesaistīšanās kriminālās darbībās, kas var atstāt postošo ietekmi uz savu valsti un sabiedrību.