Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB atzinīgi novērtē pirmo Eiropas Komisijas pretkorupcijas ziņojumu

5. Februāris, 2014.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atzinīgi vērtē pirmo Eiropas Komisijas (EK) pretkorupcijas ziņojumu un tā mērķus periodiski uzraudzīt un novērtēt dalībvalstu cīņu ar korupciju.

Pirmajā EK ziņojumā tiek apskatīti dažādi pretkorupcijas politikas aspekti, analizēti aptauju dati un sniegtas rekomendācijas. Ziņojumā par vienu no Eiropas Savienības dalībvalstu īstenotajiem veiksmīgākajiem pretkorupcijas pasākumiem, EK ir atzinusi KNAB izveidoto un publiski pieejamo politisko organizāciju (partiju) ziedojumu interneta datubāzi. Pretkorupcijas ziņojumā Latvijas paveiktais darbs pretkorupcijas jomā ir novērtēts pozitīvi un sekmīgi atzīstot, ka Latvija ir guvusi panākumus korupcijas problēmu risināšanā un novēršanā, tomēr ir paustas bažas par tiesiskā regulējuma pretkorupcijas jomā piemērošanu.

Pretkorupcijas ziņojumā EK ierosina turpināt KNAB sekmīgo darbu, nostiprinot tā neatkarību un aizsargājot to no iespējamās politiskās iejaukšanās. KNAB informē, ka jau šobrīd notiek darbs pie ziņojuma rekomendācijās minēto jautājumu risināšanas, piemēram, piedaloties Ministru prezidenta izveidotajā darba grupā par KNAB likuma grozījumiem tiks risināti jautājumi par KNAB neatkarību un darba uzraudzību, tiek veikta korupcijas risku analīze tiesu sistēmā un viena no KNAB darba prioritātēm ir iepirkumu jomas uzraudzība. Lai risinātu rekomendācijās minētos jautājumus, KNAB iestrādās noteiktus uzdevumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas pamatnostādnēs „Korupcijas novēršanas un apkarošanas programma” 2014.-2020.gadam.

Pirmo Eiropas pretkorupcijas ziņojumu EK publicēja 3.februārī un tajā ietverta un skaidrota situācija katrā no 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm – kādi ir izstrādātie pretkorupcijas pasākumi, kuri no tiem ir iedarbīgi, ko varētu uzlabot un kādā veidā to darīt. Ziņojums ir jauns uzraudzības un novērtējuma mehānisms, lai periodiski uzraudzītu un novērtētu dalībvalstu cīņu ar korupciju un veicinātu lielāku politisko atbalstu. Ziņojumā uzsvērts, ka dalībvalstīm ir  nepieciešams likt lielāku uzsvaru uz korupciju tādās politikas jomās kā tiesu un policijas sadarbība Eiropas Savienībā, publiskie iepirkumi, noziedzības statistika apkopošanas uzlabošana, krāpšanas apkarošanas politikas uzlabošana, lai aizsargātu Eiropas Savienības finanšu intereses, kā arī regulējuma attiecībā uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju uzlabošana. Nākamais pretkorupcijas ziņojums tiek plānots 2015.gadā.

Pirmais Eiropas pretkorupcijas ziņojums pieejams šeit. Ziņojuma pielikums par Latviju pieejams šeit.