Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB apkopojis priekšvēlēšanu izdevumus četras dienas līdz aģitācijas aizliegumam

13. Septembris, 2011.

Kontrolējot priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konstatējis, ka četras dienas līdz aģitācijas aizliegumam divi politiskie spēki ir pietuvojušies likumā noteiktajiem izdevumu apmēra ierobežojumiem – attiecīgi 93% un 90% no pieļaujamajiem tēriņiem par visu veidu reklāmas izvietošanu, pasta pakalpojumiem un labdarības pasākumu finansēšanu. Vēl divas partiju apvienības sasniegušas 77% un 73%, bet viena politiskā partija – 54%. Minēto priekšvēlēšanu izdevumu segšanai piecas partijas vai to apvienības izlietojušas mazāk par 12% no atļautā apmēra, bet trīs partijas vēl nav tērējušas līdzekļus.

KNAB apkopojis līdz 2011.gada 11.septembrim politisko partiju un mediju iesniegtos paziņojumus par paredzamo priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu televīzijā, radio, preses izdevumos, internetā, telpās un publiskās vietās, pasta pakalpojumu izmantošanu, kā arī par veikto labdarības pasākumu finansēšanu un sponsorēšanu:

Nr.
p.k.

Saraksta
nosaukums

Sasniegtais
apmērs (%)

1. VIENOTĪBA
77,14
2. Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija
0
3. „Zatlera Reformu partija”
54,39
4.
Kristīgi demokrātiskā savienība
0,12
5.
Šlesera Reformu partija LPP/LC
93,55
6.
Politisko partiju apvienība „Saskaņas Centrs”
73,14
7.
„PCTVL-Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”
8,39
8.            
Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”             
11,13
9.
„Par prezidentālu republiku”
0,57
10.
„Pēdējā partija”
0
11.
Zaļo un Zemnieku savienība
90,65
12.
„Tautas kontrole”
2,30
13.
Partija „Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”
0

Jau ziņots, ka saskaņā ar Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumu politiskajām partijām ir noteikti priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumi konkrētu ar vēlēšanu kampaņu saistīto izdevumu segšanai: reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumiem un labdarībai. Šo izdevumu apmērs saistībā ar 2011.gada 17.septembrī izsludinātajām Saeimas vēlēšanām nedrīkst pārsniegt 282 559,62 latus, ja politiskā organizācija vai to apvienība ir iesniegusi savu deputātu kandidātu sarakstu visos piecos vēlēšanu apgabalos.

Priekšvēlēšanu periodā KNAB ir saņēmis informāciju arī par 18 tā dēvēto trešo personu jau veikto un vēl paredzamo aģitāciju. Kaut gan vienā gadījumā personas plānotie priekšvēlēšanu izdevumi reklāmas izvietošanai, pasta pakalpojumiem un labdarībai pārsniedz likumā noteikto pieļaujamo apmēru – 3 000 latu, tās līdzšinējā aģitācija vēl nav veikta par summu, kas pārsniedz šo apmēru. Saskaņā ar likumā noteikto pienākumu KNAB ir informējis personu par šo faktu. Salīdzinot ar 2010.gadu, ar politiskajām partijām un to apvienībām nesaistīto personu veiktā aģitācija ir samazinājusies – pērn šādu personu skaits bija 85.

KNAB aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamajiem pārkāpumiem, t.sk. slēptās aģitācijas gadījumiem saistībā ar partiju vai ar tām nesaistīto personu veiktajām vēlēšanu kampaņām gan Latvijas reģionos, gan ārvalstīs.

KNAB atgādina, ka dienu pirms vēlēšanām un vēlēšanu dienā – 16. un 17.septembrī ir aizliegta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana radio un televīzijā, publiskās vietās, preses izdevumos un internetā, kā arī to izplatīšana un izvietošana publiski pieejamās vietās valsts un pašvaldību iestādēs, kapitālsabiedrībās, kurās vairāk nekā 50 procenti kapitāla daļu (akciju) pieder valstij vai pašvaldībai. Par konstatētajiem pārkāpumiem, kā arī iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem iedzīvotāji aicināti informēt policiju.