Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina saukt pie kriminālatbildības cietuma priekšnieka vietnieku par 10 000 latu izspiešanu

6. Augusts, 2007.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs nosūtījis Zemgales tiesas apgabala prokuratūrai 2007.gada maijā uzsāktā kriminālprocesa materiālus, ierosinot saukt pie kriminālatbildības cietuma priekšnieku vietnieku par kukuļa izspiešanu no kādas ar brīvības atņemšanu notiesātas personas.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka kukulis 10 000 latu apmērā tika pieprasīts par darbību izdarīšanu kukuļdevēja interesēs, proti, lai cietuma priekšnieka vietnieks, būdams arī brīvības atņemšanas iestādes administratīvās komisijas loceklis, izmantojot savas dienesta pilnvaras, nodrošinātu cietuma administratīvajā komisijā notiesātajam labvēlīga lēmuma pieņemšanu par atbrīvošanu pirms termiņa no soda izciešanas.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka cietuma priekšnieka vietnieks izteicis draudus veikt pretlikumīgas darbības, lai notiesātais netiktu brīvībā, ja pieprasītā naudas summa netiktu samaksāta.

Kriminālprocesa ietvaros konstatēts, ka ar izspiešanu saistītās darbības aizdomās turētā persona veikusi vairāku mēnešu garumā, no pieprasītās kukuļa summas pa daļām pieņemot kopumā 7 000 latu un 1 000 ASV dolāru.

No 2007.gada janvāra līdz maija sākumam cietuma priekšnieka vietnieks vairākās reizēs bija saņēmis kopumā 2 000 latu un 1 000 ASV dolāru. Pēc pēdējās pieprasītās kukuļa daļas 5 000 latu saņemšanas cietuma priekšnieka vietnieks tika aizturēts 2007.gada 8.maijā un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 10.maijā viņam piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu.

2007.gada 5.jūlijā KNAB izmeklētājs pieņēma lēmumu grozīt tiesas piemēroto drošības līdzekli uz citu - ar brīvības atņemšanu nesaistītu, t.i. - nodošana policijas uzraudzībā, aizliegums izbraukt no valsts, aizliegums tuvoties noteiktām personām un noteiktas nodarbošanās aizliegums.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret cietuma priekšnieka vietnieku par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu - attiecīgi pēc Krimināllikuma 318.panta (Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana) otrajā daļā un 320.panta (Kukuļņemšana) trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm.[1][1] 318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana
(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

320.pants. Kukuļņemšana
(1) Par kukuļa pieņemšanu, tas ir, par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma apzināti prettiesisku pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku, par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu kukuļdevēja vai kukuļa piedāvātāja, vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja kukulis pieprasīts, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(3) Par šā panta pirmajā un otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās saistītas ar kukuļa izspiešanu vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.