Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

Par krāpšanu un prettiesisku labuma pieprasīšanu KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret neiroķirurgu

7. Janvāris, 2014.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2013.gada decembra beigās nosūtījis Ģenerālprokuratūrai aprīlī uzsāktā kriminālprocesa materiālus ar lūgumu saukt pie kriminālatbildības ārstniecības personu par iespējamu krāpšanu nelielā apmērā un prettiesisku labuma pieprasīšanu un pieņemšanu no pacienta.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka kādas Rīgas pilsētas slimnīcas neiroķirurgs mantkārīga nolūka vadīts vairākkārt izdarīja nepatiesus ierakstus ambulatorā pacienta talonos par it kā veiktajām medicīniskajām manipulācijām, kas apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem, tādējādi izkrāpjot no Nacionālā veselības dienesta veselības aprūpei paredzēto finansējumu vairāk nekā 100 latu apmērā. Ārsts arī prettiesiski pieprasījis un pieņēmis no pacienta labumu par veiktajām procedūrām un sniegtajām konsultācijām.

KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret slimnīcas ārstniecības personu par krāpšanu nelielā apmērā (Krimināllikuma 180.pants) un prettiesisku labuma pieprasīšanu un pieņemšanu (KL 326.2 panta otrā daļa).

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.


326.2 pants. Prettiesiska labumu pieprasīšana un pieņemšana

(1) Par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma prettiesisku pieņemšanu, ko pats vai ar starpnieku izdarījis valsts vai pašvaldības iestādes darbinieks, kurš nav valsts amatpersona, vai valsts institūcijas pilnvarota tāda pati persona par kādas darbības izdarīšanu vai neizdarīšanu labuma devēja vai jebkuras citas personas interesēs, izmantojot savas pilnvaras, neatkarīgi no tā, vai pieņemtās materiālās vērtības, mantiska vai citāda rakstura labumi domāti šai personai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās saistītas ar materiālo vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieprasīšanu vai izspiešanu, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.


180.pants. Zādzība, krāpšana, piesavināšanās nelielā apmērā

(1) Par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā, izņemot šā likuma 175.panta trešajā un ceturtajā daļā, 177.panta trešajā daļā un 179.panta trešajā daļā paredzētos noziegumus, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.