Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības NBS amatpersonu par zaudējumu radīšanu saistībā ar iepirkumu

22. Jūlijs, 2011.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis kriminālprocesa materiālus Ģenerālprokuratūrai, rosinot saukt pie kriminālatbildības Nacionālo bruņoto spēku (NBS) amatpersonu par bezdarbību un divas komercuzņēmuma amatpersonas par krāpšanu, kas radījusi valstij zaudējumus lielā apmērā saistībā ar publisko iepirkumu.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka kāda komercuzņēmuma amatpersonas saistībā ar 2006.gadā vairāku miljonu latu apmērā noslēgto iepirkuma līgumu tā izpildes laikā vairāku gadu garumā, iespējams, ir veikušas krāpnieciskas darbības, lai iegūtu paaugstinātu maksu par tā piegādātajiem lauka formas tērpiem NBS vajadzībām.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka par iepirkumu atbildīgā NBS amatpersona nav veikusi nepieciešamās darbības – nav pārbaudījusi no uzņēmuma saņemto informāciju un nav veikusi cenu palielinājuma pamatotības izvērtējumu. Apstiprinot uzņēmuma pieprasījumus paaugstināt NBS piegādājamo izstrādājumu izgatavošanas cenu un nododot piestādītos rēķinus apmaksai, NBS amatpersona pieļāvusi nepamatotu sadārdzinājumu. Kriminālprocesa ietvaros veiktās grāmatvedības ekspertīzes rezultātā konstatēts, ka trīs gadu laikā valsts budžetam nodarīti mantiski zaudējumi lielā apmērā – kopumā gandrīz 48 000 latu apmērā.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības NBS amatpersonu par bezdarbību (Krimināllikuma 319.panta otrā daļa) un divas komercuzņēmuma amatpersonas par krāpšanu lielā apmērā (KL 177.panta trešā daļa).
________________________

Krimināllikums

177.pants. Krāpšana

(1) Par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par krāpšanu, ja tā izdarīta atkārtoti vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(3) Par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai ja tā izdarīta, iegūstot narkotiskās, psihotropās, stipri iedarbīgās, indīgās vai radioaktīvās vielas, sprāgstvielas, šaujamieročus vai munīciju, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz trīspadsmit gadiem vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

319.pants. Valsts amatpersonas bezdarbība

(1) Par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, tas ir, ja valsts amatpersona tīši vai aiz nolaidības neizdara darbības, kuras tai pēc likuma vai uzlikta uzdevuma jāizdara, lai novērstu kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, un ja ar to valsts varai, pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm radīts būtisks kaitējums, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādu pašu nodarījumu, ja tas izraisījis smagas sekas vai ja valsts amatpersonai bijis mantkārīgs nolūks, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību

24.pants. (1) Atbildība par Krimināllikumā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, kas izraisījis smagas sekas, iestājas, ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā izraisīta cilvēka nāve, nodarīti smagi miesas bojājumi vai psihiskas dabas traucējumi vismaz vienai personai, mazāk smagi miesas bojājumi vairākām personām, mantiskais zaudējums lielā apmērā vai radīts citāds smags kaitējums ar likumu aizsargātām interesēm un tiesībām.