Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB apkopojis priekšvēlēšanu izdevumus pēdējā dienā pirms aģitācijas aizlieguma

30. Maijs, 2013.

Saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apkopoto informāciju dienu pirms priekšvēlēšanu aģitācijas aizlieguma neviens politiskais spēks nav pārsniedzis plānoto priekšvēlēšanu izdevumu apmēru konkrētiem vēlēšanu kampaņas izdevumiem, kā arī nav veicis aģitāciju par summu, kas pārsniedz likumā noteiktos apmērus.

Šobrīd viena politiskā partija ir sasniegusi 99,43% un viena politisko partiju apvienība 92,58% no likumā pieļaujamā izdevumu apmēra visu veidu reklāmas izvietošanai, labdarības pasākumu finansēšanai un sponsorēšanai. Vēl četri politiskie spēki pārsnieguši 70% un vēl pieci politiskie spēki sasnieguši vairāk nekā 50% no likumā noteiktā izdevumu apmēra, savukārt septiņi politiskie spēki nav iztērējuši līdzekļus minētajiem aģitācijas izdevumiem.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka desmit no 48 ar partijām un to apvienībām nesaistītajām personām politiskās reklāmas  izvietošanai, pasta pakalpojumu izmantošanai, labdarībai un sponsorēšanai ir izlietojušas vairāk nekā 2900 latu no pieļaujamajiem 3000 latiem.

Ņemot vērā, ka  līdz aģitācijas aizliegumam ir atlicis mazāk par dienu, tad, ja KNAB pēc priekšvēlēšanu aģitācijas perioda beigām konstatēs politiskajām partijām, to apvienībām vai ar tām nesaistītajai personai noteiktā pieļaujamā priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegumu, tad KNAB priekšniekam ir pienākums uzdot attiecīgajai partijai vai personai 30 dienu laikā ieskaitīt valsts budžetā finanšu līdzekļus tajā apmērā, kas atbilst pārsniegtajam priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēram.

Kopumā līdz 30.maijam KNAB ir apkopojis vairāk nekā 1670 paziņojumus par noslēgtajiem līgumiem vai tajos veiktajām izmaiņām saistībā ar priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanu televīzijā, radio, preses izdevumos, internetā, telpās un publiskās vietās, kā arī labdarības pasākumu finansēšanu un sponsorēšanu.

31.maijā un 1.jūnijā ir aizliegta priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana televīzijā, radio programmās un raidījumos, publiskās lietošanas ārtelpās (laukumos, skvēros, parkos, uz ielām, ceļiem, tiltiem, tuneļiem u.tml.) un iekštelpās, preses izdevumos, internetā un valsts un pašvaldību institūcijās un kapitālsabiedrībās, kurās valstij vai pašvaldībai pieder vairāk nekā 50% kapitāla daļu (akciju).

KNAB atgādina, ka saskaņā ar Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumu par visiem ar vēlēšanu kampaņu saistītajiem izdevumiem politiskajām partijām un to apvienībām ir jāiesniedz vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācija 30 dienu laikā pēc pašvaldību vēlēšanām, t.i., līdz 1.jūlijam.

Priekšvēlēšanu periodā KNAB savas kompetences ietvaros kontrolē priekšvēlēšanu aģitācijas apmaksas ierobežojumu ievērošanu, kā arī ierobežojumu ievērošanu saistībā ar administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai.

Saskaņā ar likumā noteikto kārtību publiskot informāciju par konstatētajiem pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijā, kā arī par politisko partiju vai to apvienību deklarācijās konstatētajiem pārkāpumiem un pieņemtajiem lēmumiem KNAB ir tiesīgs pēc visu partiju iesniegto vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaužu pabeigšanas.

Policijas pienākums ir pārbaudīt jebkurus faktus vai ziņas par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanas pārkāpumiem. Ja tiek novērots, ka 31.maijā un 1.jūnijā netiek ievēroti priekšvēlēšanu aģitācijas aizliegumi, aicinām par šādiem gadījumiem informēt policiju. Gadījumos, ja iedzīvotāju rīcībā ir kāda informācija par iespējamu balsu pirkšanu, aicinām vērsties tuvākajā policijas iecirknī, zvanīt uz tālruņa numuru 110 policijai vai 67208964 Drošības policijai, vai sūtīt e-pastu uz adresi dpdd@dp.gov.lv.

KNAB aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas apmaksas kārtības pārkāpumiem:

  • darba dienās no plkst.8.30 līdz 17.00 Brīvības ielā 104 k-2, Rīgā;
  • pa uzticības tālruni 80002070;
  • pa faksu 67331150;
  • pa pastu: Brīvības iela 104 k-2, Rīga, LV-1001;
  • pa elektronisko pastu: knab@knab.gov.lv.