Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

10.oktobrī KNAB aprit deviņi gadi

10. Oktobris, 2011.

10.oktobrī aprit deviņi gadi kopš dibināts Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Šajā datumā 2002.gadā Saeima iecēla amatā pirmo KNAB priekšnieku.
Atzīmējot Latvijas pretkorupcijas iestādes jubileju, KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja, priekšnieka vietniece korupcijas apkarošanas jautājumos Juta Strīķe uzsver, ka KNAB augstu vērtē sabiedrības ieguldījumu cīņā pret korupciju, jo tā nav iespējama bez iedzīvotāju atbalsta un uzticēšanās.

Izveidojot Latvijas pretkorupcijas iestādi, Latvija uzņēmās lielu izaicinājumu. Pateicoties sabiedrības atbalstam un KNAB darbībai, šajos deviņos gados korupcijas novēršanā un apkarošanā ir sasniegts ievērojams progress, mazinot koruptīvas rīcības iespējas valsts amatpersonu darbībā, uzsver J.Strīķe.

KNAB atzinīgi novērtē Latvijas un ārvalstu sadarbības partneru ieguldījumu koruptīvu nodarījumu atklāšanā negodprātīgu amatpersonu darbībā. Liela nozīme veiksmīgas KNAB darbības nodrošināšanā ir plašsaziņas līdzekļiem, kuri šajos deviņos gados ir plaši atspoguļojuši un skaidrojuši sarežģītās korupcijas problēmas un to negatīvo ietekmi uz katra iedzīvotāja labklājību un valsts attīstību kopumā.

Arī ārvalstu sadarbības partneri un starptautiskās organizācijas ir atzinīgi novērtējušas Latvijas sasniegto pretkorupcijas jomā. Ar Latvijas uzkrāto pieredzi korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumos KNAB aktīvi dalās ar ārvalstu kolēģiem un ekspertiem.

Savas darbības laikā KNAB nosūtījis prokuratūras iestādēm kriminālvajāšanas uzsākšanai 183 krimināllietas kopumā pret 421 personu. Saistībā ar valsts amatpersonu pieļautajiem pārkāpumiem KNAB ir sācis kopumā 1 202 administratīvā pārkāpuma lietas, to ietvaros ir pieņemti 1 159 lēmumi, administratīvi sodot 798 amatpersonas. Savukārt pēdējo septiņu gadu laikā organizēto izglītošanas pasākumu ietvaros KNAB pārstāvji par dažādiem pretkorupcijas jautājumiem ir nolasījuši lekcijas kopumā vairāk nekā 14 000 personu lielai auditorijai. Valsts centrālās pārvaldes institūcijas un to padotības iestādes ir izstrādājušas iekšējos pretkorupcijas plānus un tos regulāri pilnveido ar KNAB atbalstu.

Šajos deviņos gados KNAB ir uzraudzījis sešas priekšvēlēšanu kampaņas un rosinājis vairākus nozīmīgus priekšlikumus politisko partiju finansēšanas sistēmas un priekšvēlēšanu aģitācijas tiesiskā regulējuma pilnveidošanai. Kopumā KNAB pieņēmis 223 lēmumus par politisko partiju saukšanu pie administratīvās atbildības un atklājis pretlikumīgi saņemtos vai izlietotos finanšu līdzekļus vairāk nekā 2 miljonu latu apmērā.

KNAB ir Ministru kabineta pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kurai saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumu noteiktas konkrētas funkcijas korupcijas novēršanā un apkarošanā, kā arī politisko organizāciju (partiju) un to apvienību finansēšanas noteikumu izpildes kontrolē. Normatīvajos aktos noteiktās funkcijas pilnā apjomā KNAB uzsāka veikt ar 2003.gada 1.februāri.