Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB piedalās ES pretkorupcijas iestāžu starptautisko standartu izstrādē

18. Decembris, 2007.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Aleksejs Loskutovs un priekšnieka vietniece Juta Strīķe piedalījās 7.ikgadējā konferencē starptautiskās iniciatīvas "Eiropas Partneri pret Korupciju" (EPAC) ietvaros no 12. līdz 14. decembrim Helsinkos.

Eiropas Savienības dalībvalstu policijas uzraudzības dienestu un pretkorupcijas iestāžu vadītāji un pārstāvji konferencē pieņemtajā deklarācijā uzsvēra, ka pretkorupcijas iestādēm jānodrošina neatkarība, kas cita starpā nozīmē arī to nošķiršanu no struktūrām, pret kurām var tikt vērsts šo iestāžu darbs. Deklarācijā arī atzīmēts, ka nozīmīgs ES dalībvalstu pretkorupcijas iestāžu mērķis ir veikt caurskatāmu un godprātīgu darbu, īstenojot pretkorupcijas pasākumus, novēršanas, izglītošanas un apkarošanas jomā, veicinot dialogu valsts mērogā un piesaistot sadarbības partnerus.

KNAB kopā ar Lietuvas specializēto pretkorupcijas iestādi - Speciālās izmeklēšanas dienestu (STT) EPAC ietvaros vada darba grupu "Pretkorupcijas iestāžu standarti un laba prakse". KNAB un STT vadībā darba grupa 2007.gadā apkopoja būtiskākos kopējos starptautiskos standartus, kas attiecināmi uz pretkorupcijas iestādēm, un salīdzināja labo praksi to ieviešanā un pretkorupcijas pasākumus īstenošanā. Sagatavotais ziņojums tika pieņemts konferencē kā darba dokuments, tajā atspoguļoti kopējie starptautiskie standarti, kā arī labās prakses jomas un konkrēti standartu ieviešanas piemēri no Austrijas, Francijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Rumānijas un Slovēnijas pieredzes.

Nozīmīgākie pretkorupcijas iestāžu standarti ir iestāžu neatkarība un autonomija, caurskatāmība un atskaitīšanās sabiedrībai, sadarbība starp institūcijām nacionālajā un starptautiskajā līmenī un pietiekama krimināltiesiskā bāze cīņai pret korupciju, atzīts KNAB un STT sagatavotajā ziņojumā.

Kā konferencē atzīmēja KNAB priekšnieks A.Loskutovs "Lai samazinātu korupciju, nepieciešams sekmēt starptautisku standartu ieviešanu dzīvē, pieņemot efektīvus normatīvos aktus un īstenojot konkrētus pretkorupcijas pasākumus. Apkopojot un analizējot piemērus no pretkorupcijas institūciju darba dažādās ES valstīs, mērķis bija noskaidrot, kādi ir kopīgi standarti un salīdzināt labo praksi, īstenojot pretkorupcijas pasākumus. KNAB un STT darbs var palīdzēt citām institūcijām labās prakses pārņemšanā."

KNAB priekšnieka vietniece J. Strīķe konferences dalībniekus iepazīstināja ar KNAB pieredzi, īstenojot starptautisko standartu, kas paredz izmantot efektīvus līdzekļus pierādījumu iegūšanā korupcijas apkarošanai.

Eiropas Savienības dalībvalstu pretkorupcijas iestāžu un policijas dienestu iniciatīvas EPAC 7.ikgadējās konferences deklarācija angļu valodā >>>

Ziņojuma "Pretkorupcijas iestāžu standarti un laba prakse" kopsavilkums angļu valodā >>>

Starptautiskās iniciatīvas "Eiropas partneri pret Korupciju" oficiālā mājas lapa internetā - http://www.epac.at/.