Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina krimināllietu par VZD amatpersonas darbībām

26. Septembris, 2005.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ierosinājis krimināllietu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, rīkojot fiktīvas iepirkuma procedūras, un par atkārotu valsts institūcijas naudas līdzekļu piesavināšanos, legalizējot to izcelsmi, ko izdarījusi Valsts zemes dienesta (VZD) amatpersona.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ierosinājis krimināllietu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, rīkojot fiktīvas iepirkuma procedūras, un par atkārotu valsts institūcijas naudas līdzekļu piesavināšanos, legalizējot to izcelsmi, ko izdarījusi Valsts zemes dienesta (VZD) amatpersona.

Pirmstiesas izmeklēšanā konstatēts, ka VZD amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot dienesta pilnvaras mantkārīgā nolūkā, laika posmā no 2003. līdz 2005. gadam organizēja iepirkumus VZD vajadzībām remontdarbu jomā un mantkārīgā nolūkā falsificēja iepirkuma procedūras dokumentus, lai valsts pasūtījumu izpildi nodotu trim konkrētām komercsabiedrībām, kā arī kopā ar savu radinieku organizēja un veica šo pasūtījumu izpildi.

KNAB ir pamatotas aizdomas, ka divas no šīm komercsabiedrībām faktiski pieder VZD amatpersonai un tās tikušas dibinātas ar mērķi saņemt un izpildīt VZD pasūtījumus. KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka laika posmā no 2003. līdz 2005. gadam tās saņēmušas Valsts zemes dienesta pasūtījumus kopumā vismaz par 124 000 latu.

Savukārt viens no trešās komercsabiedrības valdes locekļiem piegādāja noformēšanai grāmatvedības dokumentus, faktiski neizpildot valsts pasūtījumu.

Krimināllieta ierosināta pēc Krimināllikuma 179. panta (Piesavināšanās) otrajā daļā, 318. panta (Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana) otrajā daļā, 327. panta (Dienesta viltojums) otrajā daļā un 195. panta (Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana) pirmajā daļā paredzētajām noziedzīgu nodarījumu pazīmēm.[1][1] 179.pants. Piesavināšanās

(1) Par svešas mantas prettiesisku iegūšanu vai izšķērdēšanu, ja to izdarījusi persona, kurai šī manta uzticēta vai kuras pārziņā tā atradusies (piesavināšanās), -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par piesavināšanos, ja tā izdarīta atkārtoti vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

327.pants. Dienesta viltojums

(1) Par dokumenta viltošanu vai par apzinātu viltota dokumenta izsniegšanu vai izmantošanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, -

soda ar arestu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz divdesmit minimālajām mēnešalgām.

(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.

195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

(1) Par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu -

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.