Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina noteikt arī kriminālatbildību par partiju nelikumīgu finansēšanu

2. Novembris, 2006.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs iesniedzis izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē 2006.gada 2.novembrī grozījumu projektus Krimināllikumā un Administratīvo pārkāpumu kodeksā, lai pilnveidotu atbildību par politisko organizāciju (partiju) nelikumīgu finansēšanu.

KNAB sagatavoto grozījumu mērķis ir diferencēt un pilnveidot atbildību par partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem, paredzot administratīvo atbildību arī partiju ziedotājiem un kriminalizējot ar partiju nelikumīgu finansēšanu saistītas darbības, ja tās izdarītas lielā apmērā.

Pašreiz par Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma pārkāpumiem neatkarīgi no dāvinājuma (ziedojuma) apmēra paredzēta tikai administratīvā atbildība, savukārt Krimināllikumā noteikta atbildība tikai par partiju finansēšanu, izmantojot starpniecību.

KNAB uzskata, ka partiju finansēšanas jomā nepieciešams noteikt kriminālatbildību arī par citiem noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar partiju finansēšanu, proti, par partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izpaudusies ziedojuma netiešā vai pastarpinātā nodošanā vai finanšu līdzekļu ziedošanā bez pārskaitījuma attiecīgās partijas bankas kontā vai atļautā ziedojuma apmēra ievērojamā pārsniegšanā.

Grozījumi Krimināllikumā paredz noteikt kriminālatbildību tām personām, kas pieņēmušas minētos ziedojumus, kā arī personām, kas pieprasījušas veikt partijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā. KNAB iesniegtie grozījumi paredz, ka personu, kas veikusi nelikumīgu partijas finansēšanu, atbrīvo no kriminālatbildības, ja tā pēc partijas nelikumīgas finansēšanas labprātīgi paziņojusi par notikušo.

Savukārt grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz noteikt atbildību arī partiju ziedotājiem (dāvinātājiem), jo viņiem ir noteikti vairāki ierobežojumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, bet partijas tos faktiski nevar kontrolēt.

Ar grozījumu projektiem Krimināllikumā un Administratīvo pārkāpumu kodeksā var iepazīties KNAB mājas lapā projektu sadaļā.