Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB ierosina saukt pie kriminālatbildības pašvaldības uzņēmuma amatpersonu par finanšu līdzekļu piesavināšanos lielā apmērā

23. Februāris, 2009.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Latgales tiesas apgabala prokuratūrai 2006.gada aprīlī uzsāktā kriminālprocesa materiālus, ierosinot saukt pie kriminālatbildības Ludzas pašvaldības SIA „Ludzas apsaimniekotājs” valdes locekli par viņam uzticētās mantas piesavināšanos un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka Ludzas pašvaldības SIA „Ludzas apsaimniekotājs” valdes loceklis, būdams šīs SIA rīkotājdirektors, bija tiesīgs rīkoties ar SIA finanšu līdzekļiem un atvērtajiem norēķinu kontiem bankās. Izmeklēšanas laikā gūtie pierādījumi liecina, ka laika posmā no 2004. jūlija līdz 2005.gada decembrim amatpersona slēgusi līgumus ar desmit „fiktīviem” uzņēmumiem un uz to banku kontiem pārskaitīti finanšu līdzekļi par darbiem, ko šie uzņēmumi nav veikuši. Vairākos gadījumos būvdarbus veikuši SIA „Ludzas apsaimniekotājs” vai SIA „Ceļi un tilti” darbinieki, piemēram, estrādes renovācija un celiņu seguma atjaunošana Ludzas pilsētas parkā, ceļu seguma ierīkošana, tilta remonts, būvdarbi autoostā un siltumtrases rekonstrukcija Ludzā, ūdensvada ierīkošana kādā pagastā.

Kopumā pašvaldības SIA amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, piesavinājusies finanšu līdzekļus Ls 83 420 apmērā, pārskaitot tos par nenotikušiem darījumiem „fiktīviem” uzņēmumiem, bet pēc noteikta laika saņemot tos skaidrā naudā. Tādējādi amatpersona rīkojusies pretēji pašvaldības SIA interesēm un radījusi tai būtisku kaitējumu.

Izvērtējot pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtos pierādījumus, secināts, ka amatpersona apzināti veikusi noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, veicot fiktīvus darījumus, slēpjot finanšu līdzekļu noziedzīgo izcelsmi un mainot to piederību. Amatpersona devusi norādījumus par finanšu līdzekļu pārskaitīšanu „fiktīviem” uzņēmumiem un saņēmusi šādus finanšu līdzekļus, apzinoties, ka tie ir iegūti noziedzīgi.

Saistībā ar noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu kriminālprocesa ietvaros par aizdomās turēto ir atzīta vēl kāda persona, kas sniegusi norādījumus un informāciju par „fiktīviem” uzņēmumiem un noziedzīga nodarījuma rezultātā iegūtās naudas saņemšanu.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības Ludzas pašvaldības SIA „Ludzas apsaimniekotājs” valdes locekli par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu – svešas mantas piesavināšanos lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā (Krimināllikuma 179.panta trešā daļa un 195.panta trešā daļa), kā arī otru personu – par minēto noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu.

_____________________________

179.pants. Piesavināšanās

(1) Par svešas mantas prettiesisku iegūšanu vai izšķērdēšanu, ja to izdarījusi persona, kurai šī manta uzticēta vai kuras pārziņā tā atradusies (piesavināšanās), –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar mantas konfiskāciju, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām.
(2) Par piesavināšanos, ja tā izdarīta atkārtoti vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
(3) Par piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā, kā arī par narkotisko, psihotropo, stipri iedarbīgo, indīgo vai radioaktīvo vielu, sprāgstvielu, šaujamieroču vai munīcijas piesavināšanos –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no sešiem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu.

195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana

(1) Par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu.
(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, –
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.