Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret zemesgrāmatu tiesnesi

21. Septembris, 2005.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret zemesgrāmatu tiesnesi par nelikumīgu lēmumu taisīšanu.

KNAB veiktajā pirmstiesas izmeklēšanā gūti pierādījumi tam, ka Jūrmalas zemesgrāmatu nodaļas tiesnese pieņēmusi trīs apzināti nelikumīgus lēmumus saistībā ar nostiprinājuma lūgumiem par ēkām uz zemes gabala.

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka zemesgrāmatu tiesnese 2003.gada maijā pieņēmusi savā lietvedībā pirmo nostiprinājuma lūgumu - par sešu ēku ierakstīšanu zemesgrāmatā uz citām personām piederoša zemes gabala, savukārt 2003.gada jūnijā otru - ar lūgumu šim zemes gabalam zemesgrāmatā dzēst atzīmi "uz zemes gabala atrodas citām personām piederošas ēkas un būves".

KNAB iegūtie pierādījumi liecina, ka otro lūgumu tiesnese pieņēmusi savā lietvedībā bez zemesgrāmatu nodaļas priekšnieces norīkojuma, turklāt pēc nodaļas pieņemšanas laika beigām. Tādējādi tiesnese pārkāpa Zemesgrāmatu likuma 71.panta un Jūrmalas zemesgrāmatu nodaļas iekšējās darba kārtības noteikumu prasības.

Par vēlāk pieņemto nostiprinājuma lūgumu lēmums tika pieņemts nekavējoties, kamēr agrāk iesniegtais lūgums palika vēl neizskatīts. Attiecībā uz pirmo lūgumu tika pieņemts lēmums atstāt to bez ievērības, motivējot to ar otrajam lūgumam pievienotajiem dokumentiem. Tādējādi tiesnese pārkāpa Zemesgrāmatu likuma 72. un 76.pantā noteiktās prasības.

Arī pēc tam, kad Augstākās tiesas Civillietu tiesu palāta atcēla zemesgrāmatu tiesneses lēmumu par pirmo nostiprinājuma lūgumu, viņa atkārtoti to izskatīja un atkal atstāja bez ievērības, pamatojumā norādot, ka nav uzrādīti atbilstoši dokumenti un iesniegtas to kopijas, tādējādi ignorējot faktu, ka šie dokumenti tomēr bija pievienoti nostiprinājuma lūgumam.

Pēc Krimināllikuma 291.panta pirmajā daļā paredzētajām noziedzīga nodarījuma pazīmēm krimināllietu ierosināja Ģenerālprokurors Jānis Maizītis un nodeva izmeklēšanai KNAB.[1][1] 291.pants. Nelikumīga sprieduma un lēmuma taisīšana

(1) Par apzināti nelikumīga sprieduma vai lēmuma taisīšanu, ja to izdarījis tiesnesis vai pirmstiesas izmeklēšanas izdarītājs, -
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.