Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB aiztur kredītiestādes amatpersonu par kukuļa pieprasīšanu

22. Augusts, 2011.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 2011.gada 19.augustā aizturēja valstij daļēji piederošas kredītiestādes amatpersonu par kukuļa - 50 000 eiro pieprasīšanu un tā daļas pieņemšanu no kāda komersanta.

KNAB rīcībā esošie pierādījumi liecina, ka kredītiestādes par korporatīvo klientu apkalpošanu atbildīgā amatpersona laikā no 2011.gada 28.jūnija līdz 19.augustam veica pretlikumīgas darbības, proti, pieprasīja prettiesisku labumu 50 000 eiro apmērā par komersanta pārstāvēto lielu ražojošo uzņēmumu kredītlīgumos iekļautās komisijas maksas samazināšanu un par labvēlīgu turpmākās sadarbības nosacījumu nodrošināšanu no bankas puses.

Par prettiesiskā labuma pieprasīšanu komersants informēja KNAB. Sadarbojoties ar uzņēmēju, KNAB veica nepieciešamās operatīvās un procesuālās darbības, lai atklātu kukuļņemšanas faktu un pēc kukuļa daļas - 17 500 latu - pieņemšanas aizturēja kredītiestādes amatpersonu.

Uzskatot, ka iegūto pierādījumu kopums ir pietiekams, KNAB izmeklētājs 2011.gada 21.augustā kredītiestādes amatpersonu atzina par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 320.panta trešās daļas.

Aizdomās turētajam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – aizliegums izbraukt no valsts un tuvoties noteiktām personām, kā arī aizliegums ieņemt amatus bankās.

Lai novērstu banku amatpersonu prettiesisku rīcību, KNAB aicina kredītiestādēm pastiprināt pretkorupcijas un iekšējās kontroles pasākumus.

_____________________________________

320.pants. Kukuļņemšana

(1) Par kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz diviem gadiem vai bez tā.

(2) Par kukuļa vai tā piedāvājuma pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku pirms kādas likumīgas vai nelikumīgas darbības izdarīšanas vai neizdarīšanas kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.