Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB aicina ārstniecības iestādes iestāties par korupcijas novēršanu

20. Marts, 2013.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informē, ka 2013.gada 1.aprīlī spēkā stāsies grozījumi Krimināllikumā, kas paredz sodu par prettiesisku labumu piedāvāšanu vai nodošanu arī valsts un pašvaldības iestādes darbiniekiem, kuri nav valsts amatpersonas, lai tie izdarītu kādu nelikumīgu darbību labuma devēja vai jebkuras citas personas interesēs, izmantojot savas pilnvaras. Tai skaitā atbildība tiks paredzēta arī personām, kuras piedāvās vai nodos kukuli arī ārstam vai veselības aprūpes iestādes personālam.

Vienlaikus jaunās izmaiņas Krimināllikumā paredz labuma devēja atbrīvošanu no kriminālatbildības, ja labums šai personai pieprasīts vai izspiests vai ja tā pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo. Tāpat no kriminālatbildības var atbrīvot personu, kura labumu piedāvājusi.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks aicina valsts un pašvaldības veselības aprūpes iestādes (slimnīcas, poliklīnikas, veselības centrus) iesaistīties korupcijas novēršanā ārstu un pacientu attiecībās, izvietojot KNAB sagatavotos informatīvos plakātus medicīnas iestāžu telpās un citās sabiedrībai plaši pieejamās vietās. Lai valstī mazinātos korupcijas izplatība tieši veselības aprūpes jomā, ir svarīgi, ka ne tikai pacienti un mediķi tiek informēti par korupcijas nepieļaujamību, bet arī pašas medicīnas iestādes pauž atbalstu korupcijas novēršanai un demonstrē skaidru attieksmi pret iesaistīšanos koruptīvās darbībās.

Lai saņemtu pakalpojumu, ārstējoties poliklīnikā vai slimnīcā, pēdējo divu gadu laikā 28% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vai viņu ģimenes locekļiem nācies izmantot neoficiālus maksājumus, dāvanas, barterdarījumus vai sakarus, liecina Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti” 2012.gada nogalē veiktā aptauja.

Šogad KNAB īsteno sociālo kampaņu „Neriskē!”, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības neiecietību pret korupciju medicīnā un aicināt iedzīvotājus neiesaistīties prettiesiskās darbībās. KNAB sociālās kampaņas ietvaros ir sagatavots informatīvs plakāts, lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību prettiesisku labumu nepieļaujamībai ārsta un pacienta attiecībās.

Ar Latvijas Slimnīcu biedrības un KNAB starpniecību plakātus jau ir saņēmušas daudzas veselības aprūpes iestādes (KNAB mājaslapā ir pieejams to saraksts, kas regulāri tiek papildināts). Tās iestādes, kuras plakātus vēl nav saņēmušas, aicinām sazināties ar KNAB Korupcijas novēršanas nodaļu, zvanot pa tālruni 67356189.

Plašāka informācija par KNAB īstenoto sociālo kampaņu „Neriskē!” pieejama šeit: http://knab.gov.lv/lv/education/campaign/2013/.