Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB rosina saukt pie kriminālatbildības pašvaldības uzņēmuma amatpersonu saistībā ar līdzekļu izlietošanu privātajām vajadzībām

1. Jūlijs, 2011.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis kriminālprocesa materiālus Jēkabpils rajona prokuratūrai, rosinot saukt pie kriminālatbildības trīs personas saistībā ar kādas Jēkabpils pašvaldības kapitālsabiedrības finanšu līdzekļu iespējamo prettiesisko izlietošanu privātajām vajadzībām, radot būtisku kaitējumu pašvaldības interesēm.

Kriminālprocesa materiāli liecina, ka Jēkabpils pašvaldības kapitālsabiedrības amatpersona ļaunprātīgi izmantojusi savu dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā un laika posmā no 2007.gada novembra līdz 2009.gada decembrim no kapitālsabiedrībai piederošajiem finanšu līdzekļiem apmaksājusi izdevumus par apsaimniekošanu un siltumenerģijas patēriņu pašai un tās radiniekiem piederošajos nekustamajos īpašumos.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka starp amatpersonas radinieku un kādu šīs pašvaldības kapitālsabiedrības darbinieku uzņēmuma vārdā ar atpakaļejošu datumu ir noslēgta fiktīva vienošanās, kuras rezultātā no pašvaldības uzņēmuma finanšu līdzekļiem amatpersonas radiniekam tika kompensēti apsaimniekošanas izdevumi par it kā tās veiktajiem remontdarbiem savā īpašumā. Tāpat izmeklēšanā secināts, ka jau pēc KNAB pārbaudes uzsākšanas šīs amatpersonas radinieks ir viltojis dokumentus, kādas citas personas vārdā parakstot maksājuma uzdevumu un veicot apmaksu par siltumenerģijas patēriņu tam piederošajā nekustamajā īpašumā.

Uzskatot, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā ir savākti pietiekami pierādījumi, KNAB izmeklētājs ierosina saukt pie kriminālatbildības Jēkabpils pašvaldības kapitālsabiedrības amatpersonu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā (Krimināllikuma 318.panta otrā daļa), tās radinieku – par dokumentu viltošanu un krāpšanu personu grupā (KL 275.panta otrā daļa un 177.panta otrā daļa), kā arī šīs kapitālsabiedrības darbinieku – par KL 318. un 177.pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu.

Pēc Jēkabpils domes kapitālsabiedrības iesnieguma KNAB izmeklētājs šī kriminālprocesa ietvaros ir pieņēmis lēmumu atzīt pašvaldību par cietušo saistībā ar tai nodarīto zaudējumu 1 859 latu apmērā.

______________________________

318.pants. Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana

(1) Par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz trim gadiem vai bez tā.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izraisījušas smagas sekas vai ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.

177.pants. Krāpšana

(1) Par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.
(2) Par krāpšanu, ja tā izdarīta atkārtoti vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar mantas konfiskāciju, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

275.pants. Dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošana

(1) Par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.