Konsultāciju tālrunis 8000 20 70 Pirmdien - Piektdien no 8.30 līdz 17.00 Trauksmes cēlēja ziņojums Ziņot par pārkāpumu

Aktualitātes

KNAB lūdz uzsākt kriminālvajāšanu pret valsts amatpersonu par piespiešanu dot nepatiesu liecību

26. Septembris, 2014.

Šī gada 22.septembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk – Birojs) izmeklētājs nosūtījis Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokuroram kriminālprocesa materiālus, lūdzot uzsākt kriminālvajāšanu pret valsts amatpersonu par liecinieka piespiešanu ar uzpirkšanu un vardarbības piedraudējumu dot nepatiesu liecību tiesā, atsakoties no iepriekš sniegtajām liecībām un sniedzot amatpersonas aizstāvju sagatavotās nepatiesās liecības.

Biroja izmeklētājs uzskata, ka ir savākti pietiekami pierādījumi, lai uzsāktu aizdomās turētās personas kriminālvajāšanu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas paredzēti Krimināllikuma 20.panta otrajā, trešajā un ceturtajā daļā un 301.panta otrajā daļā.

Kriminālprocesa ietvaros iegūtie pierādījumi liecina, ka valsts amatpersona organizējusi, uzkūdījusi un atbalstījusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ar vairāku privātpersonu iesaistīšanu nolūkā panākt, lai vardarbības draudu iespaidā un par prettiesisku atlīdzību 3 000 000 eiro apmērā liecinieks atteiktos no iepriekš sniegtajām liecībām un sniegtu valsts amatpersonas uzticamības personu iepriekš sagatavotās nepatiesās liecības.

Kriminālprocesā konstatēts, ka valsts amatpersona uzdevusi privātpersonai X, izmantojot privātpersonu Y, nelikumīgi iespaidot liecinieku, lai viņš tiesā apsūdzētās valsts amatpersonas interesēs sniegtu nepatiesas liecības, par to samaksājot lieciniekam prettiesisku atlīdzību un viņu uzpērkot, kā arī izsakot piedāvājumu atteikties no ieņemamā amata, pretējā gadījumā – ja piedāvājums netiktu pieņemts – piedraudot sākumā uzspridzināt automašīnā privātpersonu Y kā brīdinājumu lieciniekam. Valsts amatpersona, saistībā ar šo darbību veikšanu privātpersonai X veica prettiesisku samaksu ne mazāk kā 19 632 eiro apmērā.

Kriminālprocess pret privātpersonu X par iespējamiem draudiem saistībā ar nepatiesu liecību sniegšanu tika izdalīts atsevišķā lietvedībā. Izskatot šo krimināllietu vienošanās procesā, 2013.gada jūlijā tiesa atzina apsūdzēto privātpersonu par vainīgu Krimināllikuma 301.panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un apstiprināja starp prokuroru un apsūdzēto noslēgto vienošanos par vainas atzīšanu un soda piespriešanu. Minētais nolēmums jau ir stājies likumīgā spēkā 2013.gada 26.jūlijā.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likuma noteiktajā kārtībā.

20.pants. Līdzdalība

(2) Par organizētāju uzskatāma persona, kas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu organizējusi vai vadījusi.
(3) Par uzkūdītāju uzskatāma persona, kas pamudinājusi citu personu izdarīt noziedzīgu nodarījumu.
(4) Par atbalstītāju uzskatāma persona, kas apzināti veicinājusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, dodot padomus, norādījumus, līdzekļus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, kā arī persona, kas iepriekš apsolījusi noslēpt noziedzīga nodarījuma izdarītāju vai līdzdalībnieku, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rīkus un līdzekļus, noziedzīga nodarījuma pēdas vai noziedzīgā kārtā iegūtos priekšmetus vai arī iepriekš apsolījusi iegādāties vai realizēt šādus priekšmetus.

301.pants. Piespiešana dot nepatiesu liecību, paskaidrojumu, atzinumu un tulkojumu

(1) Par liecinieka, cietušā, personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, aizturētā, aizdomās turētā, apsūdzētā, pieteicēja, eksperta vai tulka uzpirkšanu vai citādu nelikumīgu iespaidošanu nolūkā panākt, lai viņš dod nepatiesu liecību vai ar zvērestu apliecinātu nepatiesu paskaidrojumu tiesai administratīvajā lietā, vai atzinumu vai izdara nepatiesu tulkojumu, vai atsakās no liecības vai atzinuma došanas vai tulkojuma izdarīšanas — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās saistītas ar vardarbību vai ar vardarbības piedraudējumu, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.